| AtIr a întrebat:

Dati exemple de voluntariate din baia mare dau funda urgent maxim 5

Răspuns Câştigător
| Bogdan_9316 a răspuns:

Asociaţia ASSOC Baia Mare a fost gazda Atelierului de voluntariat la care au participat 31 de copii şi tineri ai Centrelor Europe Direct Maramureş, Bistriţa şi Transilvania de Nord (Cluj). Atelierul de voluntariat este un exemplu de implicare, înţelegere şi cooperare între tinerii şi copiii asistaţi social. În cadrul atelierului de creativitate, tinerii voluntari au fost întâmpinaţi de reprezentanţii Centrului Europe Direct Maramureş (CEDMM), care au prezentat programul şi modul de derulare a evenimentului.
Din partea Asociaţiei ASSOC Baia Mare, au vorbit Gabriele Pop şi Cristian Anghel, care au prezentat misiunea, istoricul şi activităţile sociale ale organizaţiei. Echipele de voluntari oaspeţi au fost prezentate de copiii celor două Centre Europe Direct, invitate fiind Cristina Magda – de la Bistriţa şi prof. Alina Pop de la Centrul Transilvania de Nord.
Tinerii au lucrat în echipe
Un moment deosebit a fost cel în care copiii şi tinerii au făcut cunoştinţă înainte de a începe să lucreze împreună. Fiecare echipă de voluntari a fost repartizată în câte unul din cele trei ateliere în care copiii din cadrul ASSOC îşi desfăşoară activităţile în mod obişnuit, un atelier de modelaj, unul de pictură şi confecţionări podoabe şi unul pentru copii. Tinerii şi copiii asistaţi social au fost şi ei repartizaţi pe ateliere, în funcţie de vârstă şi abilităţi, sub supravegherea atentă şi îndrumarea psihologilor şi asistenţilor sociali din cadrul asociaţiei. Tinerii şi copiii au confecţionat împreună obiecte decorative, felicitări, podoabe din materiale pregătite şi puse la dispoziţie de către gazde, dar şi aduse de tinerii voluntari. „Impresionantă a fost atitudinea tuturor participanţilor, mari şi mici, tineri şi adulţi, de deschidere, de prietenie, înţelegere, sensibilitate şi seriozitate.

S-au acordat diplome tuturor participanţilor
Centrul Europe Direct Maramureş a acordat diplome tuturor participanţilor şi împreună cu ASSOC au oferit cadouri de Moş Nicolae", declară Margareta Căpâlnean, coordonator Centrul Europe Direct Maramureş. La festivitatea de încheiere, echipa copiilor şi tinerilor asistaţi ASSOC, au făcut o plăcută surpriză prin intonarea unui colind. Tot o surpriză a constituit şi momentul artistic de vioară, prezentat de un elev clujean. Toţi cei prezenţi au cântat un colind de Crăciun.
Participanţii au fost de acord că astfel de manifestări trebuie continuate şi chiar cooptarea de noi membri, cum ar fi Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă din oraşul Târgu Lăpuş. Astfel de acţiuni contribuie la creşterea gradului de înţelegere în rândul tinerilor faţă de problemele cu care se confruntă colegii lor cu probleme sociale, precum şi la integrarea în societate a copiilor şi tinerilor asistaţi.
Anul 2011 este al treilea an consecutiv în care cele trei Centre Europe Direct organizează evenimente în comun, destinate tinerilor din cele trei judeţe. Fiecare centru a organizat pe rând, în perioada cuprinsă între anii 2009 – 2011, câte o tabără antreprenorială, precum şi alte acţiuni educative care să stimuleze în rândul tinerilor, spiritul antreprenorial şi de implicare în acţiuni sociale şi de voluntariat.
Din Baia Mare au participat 10 tineri voluntari: Sonia Petreţchi şi Anamaria Şovre – Liceul de Artă, Adrian Hidegcuţi, Ştefan Curpaş şi Viorel Filip – Liceul Teoretic Emil Racoviţă, Oana Bejan şi Denisa Butean – Colegiul Naţional Mihai Eminescu, Ioana Mihai Iulia Patricia Ciolte – Colegiul Naţional Gheorghe Şincai, Oana Iluţ – studentă Universitatea de Nord Baia Mare.
***
„Acţiunea, la care au luat parte peste 60 de tineri, a fost dedicată Anului 2011 – Anul European al Voluntariatului şi Zilei Internaţionale a Voluntariatului – 5 decembrie", a subliniat Margareta Căpâlnean.

http://www.informatia-zilei.ro/......e-lapuseni