| PTL a întrebat:

Dati'mi mancaruri d astea sanatoase big grin. Si spuneti'mi ce e bun si ce e rau [din mancare]. funda >big grin

3 răspunsuri:
| Dav7id a răspuns:

Mancarea cea mai sanatoasa e facuta acasa cu legume de gradina, apa de fantana, dar daca esti la oras nu prea le poti avea cum iti doresti.Mancarea sanatoasa e cea care nu este consistenta in grasime.Ciorbele sunt bune,fasolea(stiu gaze),dar e foarte buna si foarte bogata in proteine,salata verde cu ridichie si ceapa(parfum, taie gazele daca mananci cu fasole)si ajuta si la mentinerea unei siluete decente. Iaurtul e bun, in special cu un fruct.Laptele cu cereale sau lapte cu cacao(face bine cacao cu lapte nu mai stiu exact).Sa nu mananci carne in exces, cat mai calculat, dar daca faci pe gratar poti manca pana nu te mai poti ridica de jos e "curatata" de grasime pe gratar.Ardeiul gras rosu e bun pentru cicactrice,afectiuni ale pielii(ca fapt divers poate vrei sa scapi de vreuna), salata de rosii si castravete cu ceapa si aia buna tot asa cu o mancare de cartofi(carbohidrati).Ce nu e recomandat fast-food-ul si preparatele gen patiserii si restul, daca le poti evita e bine.Salut si Sanatate!

| Larisa a răspuns:

Cred ca te-ar ajuta foarte mult sa citesti cartea dr. Mihaelei Bilic,,TRAIESC DECI MA ABTIN´´care este o carte extraordinara,pe care o poti gasi online, gratis de citit, si mai ales te va ajuta sa intelegi fenomenul de a manca sanatos.eu am citit-o si ti-o recomand cu caldura

| Adee3 a răspuns:

Sucurile acidulate - rau
fructe - bun
legume - bun ( mai ales salata )
etc etc etc