| anonim_4396 a întrebat:

Dati-mi si mie definitia comediei. Funda! big grin

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Comedia este specia genului dramatic, in versurisau in proza, care satirizeaza intamplari, aspecte sociale, moravuri (conduita morala a unui popor, a unui grup social) prin intermediul personajelor ridicole, intre care se nosc conflicte putemice. Comedia are scopul de a indrepta acele tare (defecte) umane si sociale prin ras, avand, asadar, rol moralizator. Principalele modalitati artistice de realizare a comicului sunt ironia, satira si sarcasmul. folosite pentru a crea ridicolul sou grotescul, atat in ilustrarea aspectelor imorale (moravuri) ce sepetrec in societate, cat si a caracterelor umane dominate de tare morale.

1 răspuns:
| PotcaPădurii a răspuns:

Specie a genului dramatic care provoaca rasul prin surprinderea moravurilor, a unor tipuri umane sau a unor situatii neasteptate.