| teodortim a întrebat:

Dc. nu putem explrima bucuria prin cuvinte?

Răspuns Câştigător
| LolNope a răspuns:

Nu cred ca putem descrie sau exprima bucuria in cuvinte, cum nu putem descrie sau exprima prin cuvinte culoarea verde. Putem doar exemplifica. Bucuria este un lucru mai presus de noi, pe care nu il programam, nu il stabilim inainte, nu este provocat de anumiti factori, ci doar se intampla. Bucuria poate fii ceva de la sine, poti fii bucuros si numai daca e uiti la soare, dar poti fi si trist daca te uiti la soare. Tine de starea de spirit a anumitor persoane.Nu o putem exprima in cuvinte deoarece nu noi o provocam, noi doar o simtim.Desigur ca din moment ce noi simtim ar trebui sa o si putem descrie in cuvinte, dar este ceva spontan, fara voia noastra, care se poate intampla oriunde, si poate disparea oriunde.Gandeste-te, acum esti bucuros? Nu ai o nota proasta, nu esti certat cu vreun prieten, nu ai vrea relatii mai bune cu cineva? Desigur ca toti avem probleme, unii mai muklte, altele mai putine, dar asta e.Am putea spune ca bucuria e o stare de bine, atunci cand nu mai ai vevoie de nimic si nu mai vrei nimic.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pentru ca pur si simplu nu gasim cuvintele potrivte ca sa o exprimam, ni se pare ca sunt inutile toate, ca nu ne ajuta ca sa exprimam acest sentiment, in general ce simtim nu se poate exprima in cuvinte.

| Psihiatra a răspuns:

Uneori putem. dar poate nu s`au inventat destule cuvinte pentru a exprima asta

| AndreEa_8847 a răspuns:

Pentru ca nu gasim cuvintele potrivite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cand sunt bucuroasa / fericita zic "te iubesc" oriunde si oricuihee hee, pana si la straini laughing. Deci asta e felul meu de a ma exprima tongue.

Cu drag, didi.