| Dana56maria a întrebat:

De ce unii oameni au noroc?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dar de ce unii au ghinion?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiindcă vor ceva și caută. Iar când norocul apare, nu dau cu piciorul ci profită de el. Iar noroc nu este să câștigi la loto sau la păcănele, să pice pară mălaiață în gura lui nătăfleață, ci să folosești tot ce ți se ivește în cale. Iar tu, ca să îți scuzi lenea te uiți la alții cum prosperă și spui că au avut noroc și tu nu ai.

| dullcat a răspuns:

Pentru ca altii au ghinion.E o balanta fina.

| AdioTPU a răspuns:

Cred că totul se rezuma la asta
Eclesiastul 9:11 VDC
"Am mai văzut apoi sub soare că nu cei iuți aleargă, că nu cei viteji câștigă războiul, că nu cei înțelepți câștigă pâinea, nici cei pricepuți bogăția, nici cei învățați bunăvoința, ci toate atârnă de vreme și de împrejurări."

| Fonk a răspuns:

Pentru că alți au ghinion și nau nimerit-o, e doar un termen de comparație (zic eu care nu există).