| BiiBiis a întrebat:

De cateva luni cam am insomnii... adica ma pun in pat si nu pot sa adorm repede pentru ca incep sa "vorbesc mult in gand" cum s-ar zice si imi tot amintesc faze din trecut sau ma gandesc ce o sa fac maine sau ce am facut azi, cu cine am vorbit, daca am zis vreun cuvant aiurea sau care nu-si avea rostu' si numai tampenii d-astea si deja devine stresant... stiti cum as putea sa adorm mai repede fara sa imi mai intre toate astea in cap? am incercat sa nu ma mai gandesc, dar degeaba.

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Esti prea sensibil si iti pasa prea mult de parerile celorlalti. Te va cali viata dar ti-as recomanda sa incerci cand iti vin astfel de ganduri sa iti imaginezi ca s-a petrecut altfel momentul care te streseaza. Pentru momentele de "maine "creeaza-ti scenarii in care totul este bine. Te linistesti psihic si adormi repede si fericit.

9 răspunsuri:
| dulc3'maria a răspuns:

Fa ceva inainte...de ex jogging sau ceva exercitii fizice ca sa fii putin obosita si sa nu te mai gandesti la nimic...si eu am mereu aceleasi problemestraight facee naspa ca te tine treaza iti vin prin cap mii de intamplari cuvinte...:-8Stiu cum e... o sa treaca, incearca sa iti impui tu sa mai gandesti la altele in loc sa dormi.

| Silvia a răspuns:

Uita-te la televizor pana ti se inchid ochii, iar apoi vei adormii foarte repede.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Pune muzica incet...

| Gabystelistu95 a răspuns:

Incearca sa iei melatonima cu o jumatate de ora inainte de culcare.

| Kidu a răspuns:

Asa am patit si eu, si cred ca motivul era ca nu imi era somn!
trezeste-te dimineata mai devreme, ca apoi, seara cand e ora ta normala de somn, sa fii obosita si sa poti dormi in pace.happy
Noapte bunalaughing

| ZuuZaaA a răspuns:

Salut Alex
Numara oilerolling on the floorlaughing...glm.dar ar fi si asta o solutie! Incearca sa nu te mai gandesti la absolut nimic, sau ia o carte si citeste.eu asa fac cand n pot sa adorm! sau mai bine,... fa-i ceva ce nu iti place...asta te va plcitisi si iti va veni cheful de dormit!
xoxo, bye

| BiiBiis explică:

Stiu ca din greseli invatam, dar eu ma tot gandesc si cred ca trece vreo ora 2, dar cand adorm am si eu tot un somn linistit.
in fine. Multumesc tuturor pentru ajutor big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normalhappy
Eu in 90% din nopti fac astahappy

| stefdea a răspuns:

Faptul ca gandesti nu este o problema din contra te poate ajuta sa-ti formezi personalitatea si sa te cunosti pe tine insuti... nu faptul ca gandesti nu te lasa sa dormi ci faptul ca ceva te nemultumeste... si eu gandesc mult inainte sa adorm dar am un somn foarte bun... de exemplu gandeste la lucruri care te fac sa te simti bine sau daca te gandesti la ce ai facut peste zi si gasesti greseli, nici o problema incearca sa le eviti data viitoare... din greseli invatam...winkinghappy