| anonim_4396 a întrebat:

De ce acum toti adolescentii sunt mai interesati sa aiba mai multi prieteni virtuali decat reali? Nu mai am cu cine sa ies afara! Help!

Răspuns Câştigător
| AdrianBica a răspuns:

Nu are rost sa iti pierzi prea mult timp cu intrebari de genul. Este bine ca ai observat asta. Acum ca ai observat incearca sa te indepartezi usor, usor de lumea virtuala. Lumea virtuala: internetul, PC-ul, chiar si TV-ul dau dependenta. Aparatele astea care livreaza direct mesajul, ca si recompensa pentru timpul pierdut in fata lor, nu mai lasa creierul sa faca ceea ce stie el cel mai bine sa faca, adica: sa-si imagineze, sa gandeasca, sa evolueze si pana la urma sa dobandeasca o experienta despre viata. Singura informatie reala despre viata este experienta. Cum poti sa-ti ajuti creierul? Citeste, iesi pe afara la o plimbare(chiar daca ai chemat pe toata lumea si nu iese nimeni). La un moment dat o sa reusesti sa captezi atentia cuiva si o sa ajuti la aceasta "vindecare" a grupului din care faci parte. "Daca vrei sa vezi zile mai bune, fi tu schimbarea ce vrei sa o vezi in lume."

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pentru ca petrec mai mult timp virtual, acele persoane nici nu se pot numi prieten, prieteni in ziua de azi e ceva foarte rar parerea mea, ei sunt doar amici atat

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu sunt toti asa. Dar de obicei prieteni cei virtuali sunt mai diferiti. Unii sunt mai sinceri decat cei reali pentru ca nu se tem sa spuna lucrurilor pe nume.
Din moment ce toti stau mai mult pe internet e normal sa iti faci si prieteni asa. Dar sunt si persoane care nu gandesc asa.
Si daca vrei sa iesi afara cu prietenii arata-le ca este mai bine afara decat inauntru la PC.