| Andrei75390 a întrebat:

Salut! Este ok dacă de exemplu imi spăl părul cu șampon luni și il spăl iar miercuri sau maxim joi? Adică cum ar fi il spăl din 2 in 2 zile. După ce il spăl și il usuc părul imi stă exact cum vreau dar după 2-3 zile deja mă chinui să il fac să-mi stea pe plac și dacă l-aș spăla așa des cred că ar rezolva problema.Și menționez că folosesc și pudră dar in cantități destul de mici

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Spalatul des nu este indicat si nu o spun doar eu ci si specialistii!
depinde si de tipul tau de par.
cei care au parul cu tendinta de ingrasare il spala mai des, este de inteles de ce.
insa pentru parul gras de exemplu recomand fie viziata la dermatolog, fie folosirea unui sampon adecvat cumparat din farmacii!
daca ai parul "normal" atunci nu-l spala asa de des.

"In general, părul fin trebuie spălat o dată la două zile, pentru părul normal este suficient de două ori pe săptămână, iar părul cu fir gros și aspru se spală o dată pe săptămână."

| Violleta2022 a răspuns:

Parul se poate spala si zilnic, fara probleme.
Dar folosirea pudrei nu este sanataosa, fiindca cancerigena.

| dullcat a răspuns:

Buna.Responsabil este sa il speli in functie de nevoie, adica daca el nu s-a ingrasat mai poti amana o zi, chiar daca nu se mai aseaza cum doresti.Nici sa il speli foarte des nu e bine deoarece risti si sa te trezesti cu alte probleme cand scalpul e mult prea uscat.De exemplu, senzatia aia de scartait inseamna samponul e mai dur, cu surfactanti puternici (Sodium Laureth Sulfat etc) care au indepartat toate uleiurile naturale menite sa hidrateze parul si nu ar strica o masca sau ceva suplimentar pentru hidratare.
Daca tu folosesti si alte produse precum pudra, fixativ si asa mai departe, in pricipiu e ok la 2-3 zile, cam asa este pentru majoritatea, insa depinde.Vezi si tu cum se comporta parul tau si ajusteaza timpul pentru spalare, nu exista o anumita regula in afara de, repet, sa vezi tu cum se simte parul tau si ce ii prieste.Eu obisnuiam sa il spal odata la 2-3 zile, intre timp am gasit un sampon care ma tine si 4 sau chiar 5 zile, sunt super multumita ca economisesc timp.Mai mult e despre trial and error decat despre orice altceva.Bafta.