| LLLLLLLL a întrebat:

De ce ai senzatia de frig atunci cand ai pielea uda si mai ales daca vate vantul?

funda`

3 răspunsuri:
| Marcelino a răspuns:

Atunci cand ti e cald transpiri de aceea corpul elimina acea transpiratie pentru a scada temperatura corpului.Senzatia de rece vine de la faptul ca porii pielii se deschid in prezenta apei si da senzatia de racoare.winking

| xMoonlight a răspuns:

Buna! Ai senzatia de frig atunci cand ai pielea uda deoarece porii de caldura se inchid si ti se umezeste epiderma(pielea), iar aceasta fiind uda iti da senzatia de frig/raceala. Cand bate vantul ai senzatia aceea de frig deoarece vantul iti transmite aer rece care vine in contact cu corpul nostru.Bye

| porcelan a răspuns:

Ai senzatie de frig daca bate vantul pentr ca normal corpul omenesc degajand caldura si are un strat de aer mai cald in jurul corpului. Vantul inlatra in continuu acest strat de aer caldut. De aceea daca este de exemplu 10 grade afara si bate vantul, tie ti frig de parca ar fi numai 5 grade. Totdeauna exista aceasta 5 grade diferenta.