| Just Shadows a întrebat:

De ce atunci cand iubesti o persoana si simti ca ea reprezinta totul pentru u, te temi... e copilaria? adica...ar putea cineva sa-ti garanteze ca nu se va raci totul daca intervine distanta? nu, stiu...:-

Răspuns Câştigător
| silentstar a răspuns:

Garantia nu ti-o poate da nimeni ca persoana.Ai putea vedea garantia ca sufletele voastre legate. Iar distanta ...Cine e distanta sa strice tot? E greu intr-adevar sa-i tii piept, dar atat timp cat voi tineti unul la altul, si sunteti totul unul pentru celalalt, nu aveti cum sa va intoarceti spatele.Si e normal sa-ti fie teama.Cred ca si lui ii este.Totusi teama aduce neliniste, nesiguranta.Ca sa scapi de ea, las-o acoperita de sentimentele lui.Simte fiecare clipa atat de intens, incat cand nu veti putea sa fiti unul langa altul sa iti aduci aminte.Adu-ti aminte de fiecare sunet cand erai cu el, de fiecare cuvant, de fiecare zambet. Uita-te in ochii lui si ramai acolo. Daca si el va face asta atunci teama va disparea.Am citit ce ai scris mai jos, si eu inteleg, inteleg ce fel de iubire e intre voi doi.Si poate e mai puternica decat la ce s-au gandit cei care au raspuns mai jos.Numai iti face ganduri negre, aveti unul grija de altul si continuati sa primiti ceea ce va daruiti unul altuia.Inca ceva.Gandeste-te cum ar fi fara el, cum te-ai simti fara el, si cum s-ar simti el daca nu ai mai fi tu. O sa vedeti ca e atat de greu sa va imaginati cum e sa mergeti pe drumuri separate.Consider ca odata ce ati ajuns aici, nici distanta si nici timpul nu vor mai exista intre voi doi.Si chiar daca nu ati mai vorbi o perioada, cand va veti regasi totul se va trezi din nou mult mai puternic. Daca si el simte la fel pentru tine cred ca va ramane mereu ceea ce e in sufletele voastre.Si nu doar va ramane, ci va continua sa tot creasca. Si daca ai avut dezamagiri cu alte persoane nu inseamna ca trebuie sa fie si aici asa. Intreaba-te daca ai mai simtit vreodata ce simti pentru el, cum te-a facut sa te simti. Daca e totul diferit si mai puternic ca in alte dati de ce ar trebui sa fie o dezamagire? Nu trebuie sa te iei dupa ce vezi in jurul tau. Ceea ce e intre voi poate fi unic.

11 răspunsuri:
| inna a răspuns:

Oricat de mult ai iubii o persoana, la un moment dat apare acest sentiment de teama sa nu pierzi aceea persoana, ti-e frica sa nu o pierzi, ca se va schimba, ca va intalnii pe altcineva, de aceea e bine ca dragostea pentru o persoana sa nu fie exagerata pentru a nu se transforma intr-o obsesie.Trebuie sa-i acordam spatiu si libertate.

| alexa a răspuns:

Daca intervine distanta? sa ineleg k nu stati unul aproape de celalalt?
sau te referi la distanta dintre voi, k relatie?
in primul caz daca el e departe nu stiu cum va merge relatia, pentru ca depinde foarte mult de fiecare cuplu, de sentimentele pe care le au unul fata de celalalt...
in al doilea caz tu te temi k ve veti departa...si aici depinde foarte mult de voi, pentru ca daca va iubiti k doi frati atunci nu veti renunta unul la altul pentru ca veti avea nevoie de ajutorul celuilalt, de vorba buna, de intelegere...
nimeni nu. ti poate garanta ceva... tu trebuie sa lupti sanu te lasi infranta de diferitele probleme care apar intre voi...
multa bafta

| ioanaa a răspuns:

In viata nimeni nu iti garanteaza nimic. De aici, si riscul. Risti sa fii fericita alaturi de el, nu te poti da batuta doar la gandul ca poate se va raci relatia. Il iubesti? Atunci lupta! Pupici.

| andreea_8479 a răspuns:

Daca il iebesti sh t iubeste...totul este frumos, cu bune sh rele reusiti sa treceti peste impreuna
nu trebuie sa traiesti cu gandul acesta, cu teama de a il pierde.este al tau acum.profita...iubiti va sh bucurativa de fiecare moment petrecut impreuna
lasa gandurile rela...iti pot aduce probleme, neincredere

prfml
| prfml a răspuns:

Asta ma intrebam si eu, de ce cand doua persoane se iubesc cu asa pasiune cand se cunosc si pe parcurs din flacara ramane scanteie, daca si aia mai ramane. Sunt cazuri cand iubirea si respectul fata de partener nu dispare nici cand moartea intervine. Totul tine sa intretii acel foc, sa bagi paie tot timpul. Nu conteaza distanta ci conteaza dorinta.

| greg a răspuns:

Pt ca ai avut astfel de experiente cand barbatul iubit te-a dezamagit sau ai auzit la altcinevawinking

| Just Shadows explică:

Dar nu intelegeti...nu intelege nimeni...ne iubim ca doi frati asta nu poate sa inteleaga lumea... off multumesc oricum

| cristina_1839 a răspuns:

Daca simti ca iubesti o persona, nu cred ca distanta ar putea sa iti afecteze sentimentele. Dar asta depinde si daca iubesti cu adevarat. Sincer, nu pot sa zic ce inseamna sa iubesti o persoana, dar cred ca inseamna sa o cunosti din toate punctele de vedere, si calitatile, si defectele, chiar mai bine decat pe tine, si sa fi constienta de acestea, si sa le accepti. Asta, parerea mea, este diferenta dintre a te indragosti si de a iubi pe cineva. Nu cred ca daca ai iubi astfel o persoana, s-ar putea raci relatia, chiar daca intervine timpul sau distanta. Dar aici intervine intrebarea: sentimentul pe care il simti este cu adevarat iubire?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da stiu cum te simti pentru ca si mie imi este teama sa pierd persoana pe care o iubesc

| elenita20 a răspuns:

Buna eu cred ca te temi atunci cand nu ai incredere in persoana pe care o iubestisi ti-e teama sa nu o pierzi.cred ca distanta dintre doua persoane se simte si se schimba totul dar depinde de situatie

| iubityk a răspuns:

Orice indragostit se teme e normal... insa nu te mai teme, aceasta teama ar putea la un moment dat sufoca frumusetea iubirii voastre, e bine sa dai sfaturi dar e importanta si increderea si acordarea libertatii celuilalt, lucru care ii va da putere sa si exprime sentimentul. arata i cat de important e ceea ce face pentru tine, ii vei transmite numai bucurie in suflet.Nu se va raci dragostea daca va veti face si timp unul pentru celalalt, sa nu uitati unul de celalt dat. activitatilor voastre. Si cel mai important ca dragostea sa nu moara : Iubiti-va curat!