| PumpkinDoll a întrebat:

De ce atunci cand vad postari pe Facebook, sau vad cazuri la stiri sau te miri unde de copii bolnavi grav mi se taie tot cheful?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ești foarte empatică, la fel pățesc și eu. ba chiar eu de multe ori când văd din astea parcă simt pe mine. aud că are picioru amputat și parcă mă doare și pe mine picioru. de aia mă feresc să vad așa ceva că oricum n-am cu ce să ajut și doar îmi fac rău

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tragedii se întâmplă zilnic. Dacă asculți, vizionezi știri pentru relaxare, amuzament sau pentru ce.
Dacă ești sensibilă poți să te imunizezi.
Chiar acum s-a înecat unul în mare la Neptun, scrie pe net.
Și?
Să te uiți câți se nasc și câți mor pe zi pe glob. Și?

| anonimg a răspuns:

Cauta sa nu mai vezi astfel de lucruri. Astfel de stiri, imagini sau videoclipuri nu sunt sanatoase deloc.
Nimeni sa nu inteleaga ca trebuie sa devenim insensibili; dar cu siguranta ne vom imbolnavi inima cand auzim de astfel de cazuri.
Eu ca sunt mai in varsta sunt sensibilizat de probleme din familie ale multor tineri de aici de pe TPU; cu cat mai mult sunt sensibilizat de problemele de sanatate ale copiilor.
De spital nici nu mai vorbesc. In doua ocazii diferite am intrat in doua spitale diferite. Si de fiecare data am iesit din salon sa stau intins pe o banca pentru ca mi se facuse rau.
Si la biserica unde merg se fac din cand in cand programe de sanatate, unde incep sa ma ia caldurile. Odata chiar am iesit din biserica, pentru ca medicul care vorbea explica cu lux de amanunte cum functioneaza creierul. Uh! Si acum mai am imaginea aceea in minte! ^_^
Mi se face rau si daca vad sange. Nu mai zic ca atunci cand mi s-a recoltat sange pentru analize a trebuit sa stau neaparat intins.
De aceea eu admir medicii.

| Andreeush a răspuns:

Pentru că astfel de știri nu sunt plăcute, nimănui nu îi place să vadă un copil bolnav sau vreun accident.

| Sofer a răspuns:

Cand auzeam de cazuri de genul aveam tot asa o stare ca a ta dar, m-am dezabonat instant sa nu mai vad postari sau stiri ce nu ma intereseaza.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Nu știu, și eu sunt la fel.
Când tot auzeam la știri de „cazul de la Caracal" parcă aveam un nod în gât, de atunci nu mă mai uit la tv...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca te influenteaza la nivel subconstient, farã sa-ti dai seama primesti gândurile/trairile/emotiile care intra in contact cu sistemul tau nervos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca realizezi in ce lume ne aflam de fapt. Ca nu e totul roz si frumos si ca in realitate lumea asta are mai multe parti intunecate, decat am vrea sa credem.
Poate ca inconstient iti este si frica de informatile ce le auzi, iti este intr-un fel frica sa nu ai parte si tu de anumite chestii.