| Angellina a întrebat:

De ce autobuzele si tramvaiele au usile pe dreapta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca pe dreapta este marginea drumului pe sensul de mers. In stanga se afla cealalta banda pe sens sau contrasensul...

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Pentru ca se circula pe dreapta si tot pe partea dreapta sunt statiile.

| M4RK a răspuns:

Ca sa nu te calce vreo masina

| Lorenyk a răspuns:

Ca sa nu cobori in strada, ci pe trotuar

| Angellina explică:

Dar ce spuneti de faptul catramvaiele circula pe mijloc, fiind nevoie de 2 peroane sa cobori, nu unul singur.tot treci prin masini nu?

| MadNNNeS a răspuns:

Ca sa nu cobori in mijlocul drumului.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la noi autovehiculele circula pe partea dreapta si deci e logic ca la autobuze coborirea sa se faca linga bordura si nu pe carosabil daca s-ar fi aflat pe stinga.La tramvaie, se stie caci depasirea se face pe partea dreapta a lor si, deci confera maximum de vizibilitate soferilor aflati in trafic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca circulatia in Romania este pe dreapta si logic, statia va fi tot in partea dreapta nu?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca le-ar avea pe stanga, ar insemna sa cobori printre masini, nu? Si sa circulam ca in Anglia, pe stanga, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alta alternativa nu prea au, pe marginea drumului se parcheaza nu?