| Faranume242424 a întrebat:

De ce avioanele ridica trenul de aterizare după decolare, și nu
Merge cu el asa laughing?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Pentru că pista se termină la decolare și nu mai are nevoie de roți.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Pentru a reduce consumul de combustibil dar si pentru a asigura o cat mai buna aerodinamica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trenul se ridică prin acționarea unei manete de jos în sus în carlingă. Este ridicat pentru a face o formă aerodinamică avionului, pentru a se putea depasa mai ușor, consumând și mai puțin kerosen. Trenul de aterizare este, de obicei, coborât cu 10 km înainte de aterizare, pentru a încetini avionul. Dacă se blochează trenul de aterizare, acesta poate fi urcat și coborât în timp util până la atingerea solului.

| Anonim9114562123 a răspuns:

Pentru aerodinamica și stabilitate. Așa consuma mai puțin combustibîl. Succes!