| nimicaici a întrebat:

De ce este important sa citim?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ca sa nu pierdem simtul cititului si mai ales asa mentinem un nivel conversational pe masura.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus! Cititul ne ajută în formarea noastră ca indivizi, deschizându-ne orizonturi noi, dezvoltându-ne capacităţile de comunicare, de asimilare. Lectura ne ajută să ne exprimăm, să ne integrăm în societate. Nu în ultimul rând, cititul ne dezvoltă gândirea.
O zi cu zâmbet să ai!

| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Cititul este foarte important inca de cand suntem mici, pentru ca ne ajuta sa ne exprimam mai diferit, ne ajuta sa gandim altfel, te ajuta in exprimare, atunci cand porti o conversatie cu cineva, sti sa te exprimi fara sa te balbai si fara sa spui cuvinte nelalocul lor.
Lectura, iti dezvolta gandirea si capacitatile de comunicare, dar te invata sa fi si mai sociabil!
Fa si tu o diferenta intre un copil care nu a luat in viata lui o carte de la biblioteca, si unul care a citit cat de cat, fa o analiza a comunicarii intre cei doi, fi atent la cat de diferit se exprima amandoi, si ai sa vezi de ce e important cititul.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! nu pot sa cred ca a fost postata o astfel de intrebare...
atunci de ce mancam? de ce dormim? de ce traim?

| LonelyLoner92 a răspuns:

Cititul este bun pentru cultura generala.

| nikimportant a răspuns:

Deoarece iti dezvolteaza cunostintele si logica! Cititul este foarte important!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ne dezvoltam gandirea. sa fim informati despre trecut despre cum o sa traim despre prezentul nostru.