| anonim_4396 a întrebat:

(Dau funda) de ce credeti ca este important ca sa avem o cultura generala si sa citim?

Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Chimia si fizica se bazeaza pe matematica. Primele doua sunt stiinte ale naturii. iti arata cum s-a creat universul. Biologia se bazeaza tot pe chimie si fizica,la nivel molecular,celular.
A sti biologie,te poate face mai constient de propriul organism.
Limbile te ajuta in a comunica cu cei din jur mai bine.
Geografia iti arata planeta in care traim. Doar intr-una traim,nu in mai multe. pe aceasta sa o stim bine. Istoria iti explica de ce prezentul nostru este asa. Pai,este simplu. Ceea ce au facut cei din trecut cand traiau si ei in prezent,a scris viitorul(adica prezentul nostru) iar noi acum invatam despre ''prezentul'' lor care ne-a afectat pe noi. De asemenea,istoria ne face sa ne dam seama ca ceea ce facem de acum incolo, pe plan politic, militar, stiintific, artistic..va decide soarta neamurilor noastre viitoare sau chiar a noastra, daca mai traim.
Fiecare materie se invata cu un scop, pana si desenul/muzica(se cauta a-ti exersa creierul mai mult pe parte de imaginatie fiindca trebuie sa se echilibreze si el)
Spor la scoala! nu uita, te trezesti zilnic cu scopul de a invata, nu numai cu ideea de '' a merge'' la scoala. Bafta!

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru a nu fi clasificati ca tigani de alte popoare.

| Satango a răspuns:

Ca să ai posibilitatea de a te cunoaște din mai multe puncte de vedere.

Răspuns utilizator avertizat
| UnuCuSapca a răspuns:

Sa nu fii ca Codrin Bradea... sau pentru a stii sa te ajuti singur in viata... cam acelasi lucru.

| anamariarot a răspuns (pentru UnuCuSapca):

Ar fi bine daca Romania ar fi plina de "prosti" ca el. Face pe prostul, dar nu e prost deloc.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru UnuCuSapca):

Codrin Bradea scria intr-o postare ca multi spun ca abonatii lui sunt inculti, asa ca i-a rugat sa scrie in comentarii care a fost ultima carte pe care au colorat-o.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru anamariarot):

Crede-ma sunt multi ca el (din pacate). La un moment dat era chestia aia cu "Are lanterna?" si nu aveam idee de unde a pornit toata porcaria aia. Degeaba esti destept daca faci pe prostul.

| anamariarot a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Postarea aia a fost o ironie... Din punctul meu de vedere, e un atu SA STII sa faci pe prostul.

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru anamariarot):

Cum ar putea fi un atu?

| anamariarot a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

De exemplu, poti vedea ce fel de persoane ai in jurul tau. Daca X ar fi constient ca Y poseda o anumita inteligenta, n-ar incerca sa-i vanda gogosi sau sa-si bata joc de el.
Nu ma intelege gresit, o parte din audienta lui lasa de dorit, dar el e inteligent.

| AC4S4 a răspuns (pentru anamariarot):

Conteaza si ce caracter are. Stiu ca e genul de om caruia ii place sa se imbete si este obisnuit sa foloseasca un limbaj licentios. Chiar a colaborat intr-o piesa care despre asta vorbea: betie si a petrece timpul degeaba, de asemenea... limbajul era potrivit cu tema. Nu prea imi plac persoanele de genul, dar nu e singurul.
Sunt persoane "artiste" de profesie care fac piese fix la fel ca ale lui, doar ca nu folosesc acelasi limbaj. Aia pot sa zic ca sunt cu 0.1 mai buni ca el.