| asass196 a întrebat:

De ce este pe 1 aprilie ziua pacalelilor?batting eyelashes

3 răspunsuri:
| AlexiaClaudia a răspuns:

1 Aprilie - Ziua păcălelilor este o zi în care se fac diferite farse sau păcăleli. Trimiterea la o întâlnire inutilă a prietenilor sau alte farse similare sunt cunoscute, în cele mai multe țări europene, încă din secolul XVI.

Una din numeroasele explicații a acestei tradiții este următoarea: în anul 1564 regele Carol al IX-lea al Franței ar fi mutat serbarea Anului Nou de pe data de 1 aprilie pe data de 1 ianuarie. Întrucât la vechiul An Nou (1 aprilie) se obișnuia să se împartă cadouri, s-a continuat împărțirea de cadouri și după anul 1564, dar sub forma unor farse și glume nevinovate.

| PikaRawrr a răspuns:

Ca sa intrebe prostii ca tinehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Soriceindragostit Nu de pe google frate. asa poate face si el! laughing