| telefonulsperantei a întrebat:

De ce fetele nu-si pretuiesc virginitatea?

34 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mai sunt fete care vor nunta in schimbul virginități
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=Nn6GcXx8nl4

| Violleta2022 a răspuns:

Cine a spus asta?
Ca nu o fac unele, asta nu inseamna ca restul nu isi pretuiesc virginitatea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca sexul nu prea mai este un subiect tabu, devine din ce in ce un lucru mai obisnuit. E greu sa mai tii de ceva care are atat marketing peste tot

| OldSoul a răspuns:

Nu putem spune ca nu si-o pretuiesc.
Sunt sigur ca si-o pretuiesc si ele intr-o masura mai mare, sau mai mica.
Problema (impropriu spus) e ca renunta foarte usor la ea de dragul iubirii, cel mai adesea sa-i faca pe plac partenerului.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O intrebare cretina.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De unde stii tu ca nu si-o pretuiesc, in primul rand? rolling on the floor Ai vorbit tu cu fiecare in parte si le-ai tinut lumanarea?

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

E ceva evident, n-are rost sa ne prefacem ca nu e asa. Poate nu intelegi ce inseamna a si-o pretui.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Ce inseamna?

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Nu e evident, eu cunosc multe virgine majore, sau fete care au facut-o prima data dupa casatorie sau cativa ani de relatie.

Daca voi aveti altfel de exemple in jurul vostru, poate ar trebui sa schimbati anturajele si sa nu mai generalizati aiurea.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Daca "au asteptat" pana la 15 ani si au pierdut-o intr-o relatie de 2 saptamani nu inseamna ca si-o pretuiesc. Consider ca si-au pretuit-o cand au pierdut-o doar cu logodnicul/sotul, sau cel putin intr-o relatie foarte serioasa si de lunga durata, care se anunta a fi permanenta.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Anturajul meu cu siguranta nu e asa. Termenul folosit, "fetele", e un termen general, deci il analizam in functie de majoritate. Majoritatea fetelor nu si-o pretuiesc, deci asta e discutia. Crede-ma ca nu e nevoie sa-mi spui ca mai exista si fete/femei cu respect de sine.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Cunosti majoritatea fetelor? Si vorbesti cu ele despre sex frecvent?

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

N-o sa port o astfel de discutie ca tu sa te ascunzi dupa deget, cum se spune. Mi-am cunoscut colegele din liceu, apoi din facultate, apoi inca cateva. Recent, le-am cunoscut pe cele de aici, de pe site. Deja te porti ca o feminista irationala, o categorie de oameni de care mi-e sila.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Irational e sa te casatoresti cu un om si apoi sa iti dai seama ca nu esti compatibil/a sexual cu el rolling on the floor.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Imi pare rau ca te casatoresti din motive sexuale.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Tu faci asta. laughing Eu pot face sex si fara un act, tu nu poti.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Eu ma pot casatori si fara sa ma destrabalez in prealabil, tu nu poti.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Sexul nu e destrabalare, e ceva normal si natural pentru orice persoana sanatoasa.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Cu accent pe sanatoasa big grin.

| Plato a răspuns:

E o intrebare foarte grea, in principiu din cauza naivitatii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce baietii nu-si prețuiesc virginitatea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca nu pot tine pasul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu.
Tu ți-o prețuiești? thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stau bine si farã sa simt un "wow", poate m-as plictisi redepe, cine stie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa te plictisești de sex? Greu de crezut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce? Imbratisarile, mântâierile lungi si dese de ele nu ai cum sa nu te plictisesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai plictisi de îmbrățișările/mângâierile persoanei iubite?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

La iubite. sunt extra-sensibil la asa ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aww happy

| AlexSalling a răspuns:

Pentru ca.....sunt smartgirls (destepte)

| aimullah123 a răspuns:

E vorba de educatia pe care le-o ofera parintii.
Dupa o anumita varsta daca isi pierd virginitatea e ok dar daca fac asta prea devreme le afecteaza din multe puncte de vedere. Nu stau sa explic.

| Jay1 a răspuns:

Astăzi este la modă, dar si caracterul decide.

| IoanaRoman09 a răspuns:

Nu se mai pune pret pe virginitate.De aia

| MGEORGESCU a răspuns:

E mult spus ca nu o pretuiesc, plus de asta ai vorbit la general in pofida faptului ca inca mai sunt fete care raman virgine pana la casatorie. Virginitatea in zilele in care traim si-a pierdut din caracterul sau tabu, drept pentru care este vazuta oarecum mai putin pretuita, desi nu e asa, sunt fete care aleg sa faca acest pas atunci cand sunt foarte indragostite si considera ca au gasit persoana potrivita cu care sa imparta asta si din naivitate uneori cred ca acela va fi si ultimul, insa nu e intotdeauna asa. Factorii care tin de asta sunt multipli, printre care enumar: educatia, stima de sine, increderea, naivitatea, dorinta, partenerul, mediul, etc. In plus, o fata care isi pierde virginitatea in afara casatoriei nu inseamna ca nu o pretuieste, inseamna ca s-a lasat luata de valul dorintei/iubirii/atractiei. Cu toate acestea exista multe situatii in care o fac din orgoliu, din ambitia de a demonstra ceva, din obligatie, din cauza varstei pe care o considera deja inaintata, din lipsa de comunicare eficienta si altele asemenea. Explicatii pentru acest aspect sunt multe, insa e dur spus ca nu o pretuiesc.