| Hokaghe a întrebat:

De ce in majoritatea cazurilor ne simtim atrasi de persoanele care ne resping?

Răspuns Câştigător
| Șâret a răspuns:

Aceasi intrebare mi-am pus-o si eu, de nenumarate ori.Conceptul asta de inaccesibil, pentru ca te respinge mereu, il face mai atragator si de-asta incercam din rasputeri sa ajungem la "premiu"-mai mult decat daca s-ar lasa imediatin mainile noastre.
Greu de gandit asa ceva, mai ales cand esti implicat direct in situatie. Dar te inteleg, asa am fost si eu de mai multe ori.

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru ca mereu vrem ceea, ce nu putem avea. Cu cat un lucru este mai greu de dobandit, cu atat valoarea lui creste...

Răspuns utilizator avertizat
| PinkTerror a răspuns:

Doar pare asa pentru ca numarul persoanelor care ne resping este mai mare...

ideea este ca fiecare cauta ceva la o persoana care sa il/o atraga si in general desi persoana se schimba ceea ce cautam nu.
si este mai greu cand cautarea are loc in cadrul unui anumit tip de persoane sa gasesti exceptiile care sa te apreciezewinking

dar nu uita orice ai face sa :

HAVE FUN

| bibyyy143 a răspuns:

Buna! Pentru ca persoanele care ne resping noi suntem convinsi ca ele sunt speciale si noi trebuie sa luptam pentru acele pers. ca sa le castigam...suntem niste luptatori. love strucklove strucklove struck

| lololooo a răspuns:

Pff. thinking
In viata nu totu e rozz sad
Cateodata castigii, cateodata pierzi happy asa e viata.

| NickiMinaj a răspuns:

Pentru ca ne credem zei/zeite si nu stim cand sa renuntam?

| datoo a răspuns:

Pentru ca in asemnea persoane vedem caracteristici pe care noi nu le avem si vrem sa ni le insusim. E o chestie inconstienta. Iar ei/ele ne resping pentru ca ei nu au ce sa preia de la noi.
Asemenea persoane trebuie induse constant in eroae despre persoana ta dar si despre persoana lor. Folosind factori psihologici si trecand de la o extrema la alta ai putea sa iti cresti radical sansele de ai atrage interesul asupra ta unei astfel de persoane iar aceasta fiind interesata sa cunoasca, nu te va respinge.
sper ca ti-am fost de ajutorhappy

| Lily_7736 a răspuns:

Este exact faza "cu cat ai mai mult, cu atat doresti mai mult" ...in cazul meu s-a intamplat sa vreau ceva dupa ce am pierdut "acel ceva"... atat timp cat ai atentia unei persoane, pe care pe moment o respingi, cu atat tu o vei dori si mai mult cand aceasta nu te va mai baga in seama!