| IsabelaIssa a întrebat:

De ce majoritatea tinerilor cauta raspunsuri despre viata, sexualitate, practic orice, pe internet si nu discuta cu parintii?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna seara! e simplu draga Babyisabela, isi incep viata sexuala foarte devreme si obligat ca le e rusine sa vb cu parintii, ceia ce e destul de grav ca nu fac acest pas pentru a vb cu ei, e ff grav ce se intampla cu tineretu in ziua de azi, dar si ce se promoveaza la tv nonvalori, si prostitutia troneaza la loc de cinste, e adevarat ca nu toti sunt la fel, dar 70% parca sunt din aceiasi parinti, gandesc si se poarta toti ca unu si unu pentru toti...o seara bunahappy

9 răspunsuri:
| Buuff a răspuns:

Pentru ca eu am prietene happy. parintii nu discuta cu ele. sunt mamici batut in cap. de exemplu la 12 ani se feresc sa le spuna de menstruatie si bla bla pentur ca sunt prea mici si bla bla(pai daca nu-i spi copilului la 12-13 ani si o crezi mica inseamna ca esti dobitoaca, ca mama) sau la 15 ani cand e la liceu mama imi place de X mama : aaas ca te intereseaza numai de baieti in loc sa inveti tu te uiti la baieti ...sau sa vorbeasca ele despre sex cu fetele lor le e rusine draga.eu MULTUMESC DOAMNE n-am probleme din'astea dar am multe pritene mai mici sau mai marihappy

| муℓιƒєx a răspuns:

Deci crede-ma ca nu stiu!
Cea mai buna prietena a mea e MAMA!
Ii spun toate greselile mele, tot ce se intampla.
Intru pe acest site sa raspund la anumite intrebari pentru. a ajuta unii care cum se spune "n-au parinti".
Spun asa deoarece nu au curajul sa vb cu ei, sa le explice situatia in care se afla etc.
Funda?
Plzz

| Cristi_1137 a răspuns:

Anonim are dreptate. Si chiar eu nu il inghit pe taicameu, poate sa se puna si in cap...eu inca ma rog la bunu dumnezeu sa plec mai repede de la el din casa, cu mama e totul ok, vorbesc cu ea aproape orice, si sunt baiat. Dar din pacate orice i-as spune afla si tata si iar ma enervez... un prieten vede alfel lucrurile.

| UnleashedPsycho a răspuns:

Unii sunt prea timizi, alţii au părinţi prea incompetenţi, iar altora nu le pasă de părinţi sau de unul dintre ei prea tare, cum e şi cazul meu, eu însă vorbesc pe internet cu alţii dar şi orice cu tata, fiind indiferentă faţă de mama.
Sayonara!

| Anonim951 a răspuns:

Daca ai facut o greseala de gen sexual, parintii mereu vor cauta sa rezolve aceasta problema si in mod indirect e ca si cum ti-ai cere pedeapsa singur, unui parinte nu ii poti spune orice fiindca esti pedepsit pentru toate greselile (asa fac niste parinti normali) si atunci multi, cum sunt si eu prefer sa ma descarc unui prieten sau sa tin totul in mine.

| IsabelaIssa explică (pentru Anonim951):

"Daca ai facut o greseala de gen sexual"! De ce lipseste educatia sexuala in familie inainte sa se faca o greseala de genul asta? Daca tinerii sunt informati despre sexualitate si riscuri din timp, nu se mai ajunge la cazuri de genul "am 12 ani, sunt gravida". Si poate ca daca aleg sa isi inceapa viata sexuala mai devreme de 18 ani, cel putin sunt informati si stiu sa se protejeze de boli si sarcini nedorite, nu sa se planga in urma! Normal ca parintii te cearta dupa ce ai facut ceva si nu ai facut-o cu cap, dar de ce nu exista educatia sexuala in familie? Asta e intrebarea mea o.O

| Anonim951 a răspuns:

In cazul meu, nu vorbesc absolut deloc despre sex cu parintii. Ma jenez sa le spun de cine imi place, ce am facut cu respectiva sau chestii de genul. Pentru mine deja e tarziu, ai dreptate parintii trebuie sa fie deschisi cu copiilor, ca sa nu isi planga singuri de mila cand se trezesc cu fiica de 13-16 ca e gravida, sau fiul a violat pe cineva. Parerea mea.

| suntata a răspuns:

Daca ai gresit te pedepsete sau unora le este jena sa vorbeasca despre viata sexuala cu parintii.

| blagaioana a răspuns:

Parerea mea e alta eu am 16 ani i-am zis mamei de prieteni mei dar faza e ca de o bucata buna de tine nu mai vb asa cum vb inainte pentru ca uni parinti ca si mama aud la telefon anumite lucruri la stiri etc si uneori iti interzic anumite lucruri! uite i-am zis mamei ca merg cu fostul la piscina nu m-a lasat pentru ca a zis ca ea nu stie ce e in capul lui ca daca ma duce alt undeva si tot asa o alta prietena i-a zis mamei ei ca prietenul a luat-o in brate si a sarutato si are 17 ani ia interzis sa se mai intalneasca cu el dc dc fac asta parinti? unoeri ar trebui sa ne lase si pe mine sa ne traim viata adica''bine mama dar ai grija sunt de acord cu el dar sa ai incredere in el si sa stii ce are in minte ''de ce nu ganddesc si parinti asa? eu cred ca daca parinti ar fi de acord si daca ar avea incredere in copi lor parinti ar vb cu parinti si nu ar mai pune intrebari pe net parerea mea funda?