| ionutB0090987 a întrebat:

De ce nu am somn noaptea dar ziua îmi e somn?

Răspuns Câştigător
| Iooooaaaanaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna! Cred ca toti ne confruntam cu problema asta cel putin o data in viata. Ziua iti este somn pentru ca nu te odihnesti corespunzator noaptea, de aceea esti obosit. Iar cauzele insomniei sunt multe: stresul de exemplu sau chiar unele medicamente luate. Sfatul meu este sa nu apelezi la somnifere sau alte suplimente ce te pot ajuta sa adormi mai usor noaptea inainte de a consulta sfatul medicului. Incearca tu sa adormi: fa inainte de culcare cateva exercitii, aeriseste foarte bine camera, fa un dus fierbinte, asculta o muzica relaxanta, incerca sa ai o camera cat mai intunecata si sa fie cat de liniste posibil, nu te uita la televizor, laptop sau telefon, gaseste o pozitie cat mai confortabila.Incearca sa iti faci un program fix, sa ai o ora de culcare fix pe care sa o respecti de cele mai multe ori si o ora fixa la care te trezesti. Bea un ceai de tei sau lapte incalzit inainte de culcare si nu manaca dulciuri, nu bea energizant sau cafea ori sucuri cu acid. Spper ca te va ajuta ceea ce ti-am spus.

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu este deloc sanatos, sunt sanse mari sa ai boli grave, iti recomand sa mergi la medic sau sa te plimbi des, sa faci sport, un dus fierbinte, evita lumina albastra

https://noutati-din-stiinta.blogspot.com/......zeaza.html

| Delcatty a răspuns:

Daca cumva dormi ziua, chiar si cate, sa zicem, doua ore, e o cauza. Iti rapeste din programul din somn aceasta practica. Nu zic ca e neaparat ceva rau.
Iarasi, daca ai avut un program nesanatos, ai stat treaz pana noaptea tarziu, bei energizante (ele iti dau un zvac si dupa te adorm), cel mai probabil este o cauza.
Ca sfat, incearca sa faci sport in timpul zilei. Asta te va face sa dormi mult mai bine. Nu inainte de culcare deoarece adrenalina iti va oferi efectul invers.
In rest, ce ti s-a mai zis reprezinta sfaturi bune.

| ionutB0090987 explică (pentru Delcatty):

Dap,cred ca ai dreptate