| Alice_6278 a întrebat:

De ce oamenii maturi nu inteleg tinerii din ziua de azi? doar ei tot au fost adolescenti.

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

Se numeste nu conflict intre generatii, ci ca voi sunteti o generatie conflictuala. Ati primit totul in gura de mici, nu aveti habar de nimic (ma refer la cultura generala), nu aveti habar cate sacrificii trebuie sa faci in viata pentru a obtine ceva. Stati toata ziua pe net si mess., si nu santeti in stare sa scrieti cuvantul intreg, corect. Nu ati invatat sa scrieti corect, ne zapaciti cu utilizarea lui ca, vorbiti agramat, va pusycat si va smile-uiti pana la saturatie, etc. Nu sunteti in stare sa va aveti de grija de voi. Sunteti ca niste milogi care cereti, cereti si iar cereti Aveti parerea ca vi se cuvine totul. Pe ce motiv? Sunteti premianti la scoala, la concursuri? Ce aveti voi deosebit, spuneti-ne! Limbajul vulgar si agresiunea. Doriti numai sex si muzica! Intotdeauna au existat conflicte, dar acelea au dus la progres, cu voi megem intr-un regres iremediabil. S-a luptat pentru cauze firesti, normale, cum ar fi libertatea sexelor, voi pentru ce militati, pentru care libertate? Ati obtinut de la parinti tot ce se poate obtine, ce mai doriti? Dati-mi exemple, sa putem intelege. Ce libertati va lipsesc? Va lipsesc doar banii(eventual pentru droguri). Ati muncit o singura zi in viata voastra, sa vedeti cat este de greu? Tinerii pe vremea raposatului munceu macar in practica agricola. Spuneti-ne va rugam care sunt cu adevarat problemele voastre, sa vedem cum se pot rezolva.Imi cer scuze fata de tinerii pe care i-am jignit, dar va rog faceti un exercitiu de imaginatie. Inchipuiti-va parinti!

24 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Da.Mereu aceeasi poveste.Adolescentii neintelesi de oameni mari. Dar pe adulti cine ii intelege? Ei sunt cei care ne asigura viitorul zilei de maine si isi fac griji pentru noi mereu.Si noi adolescentii ii rasplatim zicandu-le "Tu nu ma intelegi, esti demodat". Ei oare cum se simt cand vad ca fac tot ce pot pentru noi si au parte numai de cuvinte spuse pe un ton ridicat.Nu cred ca le place sa le amintim mereu ca sunt batrani, babaci, babalaci si toata lista de derivatehee hee
Cum sa vorbesti cu un adolescent daca el isi pune castile in urechi si te lasa sa iti racesti gura degeaba?raised eyebrows

| Silvia a răspuns:

Ei au uitat cum e sa fii copil/adolescent.Multi isi imagineaza ca au fost mereu maturi si au uitat ca au fost si ei ca noi.

| LoveForShania a răspuns:

Lumea de,, atunci'' nu se compara cu cea de acum! De ce? Acum s`a inventat,, calculatorul, telefonul, tehnologia, cluburile, chefurile non`stop, muzica hip-hop, rock, manele!
Atunci doar cei cu avere mareeee isi puteau permite asa ceva, si se gasea foarte rar.
Ceausescu crezi ca permitea asa ceva? Tot orasul avea ora fixa de dormit. De la ora 22:00 in sus minorii nu mai aveau ce cauta in oras, doar insotiti de un adult.
Parintii s`au obisnuit cu acea viata si acum au ramas tot asa. Astia de la 1970 in sus nu sunt la fel, dar ceilalti... comunisti! Depinde si de lumea de astazi, unele cazuri capteaza atentia parintilor si se tem si ei sa nu ni se intample la fel.

-1940 IN JOS- NU SE COMPARA CU -2005 IN SUS-

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Cand mama era adolescenta nu exista durex, bergenbier, jack daniels, protv, tpu.ro, pall mall, "fire", etc. Si le ramanea sa aiba intelepciune, sa nu fie toti adolescentii niste desfranati, si sa se ocupe ceva mai mult ca noi de scoala.

| CosteaVlad a răspuns:

E o foarte mare diferență de concepție între noi și ei. Pe vremea lui 1900 toamna generațiile erau cu totul altfel decât sunt acum. În primul rând datorită (sau poate din cauza big grin) faptului că pe-atunci nu exista internet, telefoane mobile, la TV nu vedeai nimic decât ceașcă-n sus ceașcă-n jos, nu aveai libertate de opinie ca acum, elevii în școli pe lângă uniformele stas, și comportamentele lor tot stas trebuiau sa fie, exigențele erau altele decât sunt acum, și toate acestea la un loc, categoric îți construiau un anumit fel de caracter și o anumită concepție despre realitate. Acum lucrurile s-au schimbat la 180 de grade, și e normal că cei mai în vârstă nu prea mai au cum să-i înțeleagă pe cei tineri.
Mai sunt însă și persoane trecute de vârsta a 2-a, și am observat lucrul ăsta și la unele profe de-ale mele, care s-au prins în sfârșit exact cum stă treaba cu tinerii în ziua de azi, au putut înțelege faptul că și TV-ul, internetul și "telu' " au o influenţă destul de mare asupra caracterului unui copil (mai mic sau mai mare). Aşa că sunt și persoane de 50-60 de ani despre care pot spune că chiar ne înțeleg, și care vorbesc cu noi exact la modul nostru de concepție. happy. Bineînțeles că acel tip de persoane din păcate întâlnești destul de rar. sad

| L a răspuns:

Din dorinta de a ne proteja excesiv, pentru ca ei cred ca tot ce se intampla acum cu tinerii nu e bine.Chiar daca nu vor sa recunoasca in fata noastra, si ei in trecut au fc probabil aceleasi greseli.`

| yuli10 a răspuns:

Pentru ca tinerii din ziua de azi sunt generatia degenerata.

uita-te numai pe TPU; ce sa intelegi despre un copil de 12 ani care intreaba daca e o idee buna sa faca sex?

| Paris a răspuns:

Au fost si ei adolescenti, draga mea, insa nu au trecut prin perioada in care se taiau pe maini si picioare de suparare, nu se drogau, nu se apucau de fumat si sez de la 13 ani. Noi ii numim inapoiati, insa ei nu sunt. Sunt doar depasiti de intorsatura pe care a luat-o sistemul acesta de valori al omului. Si ai sa vezi peste vreo cativa ani ca si tu te vei mira de gesturile copiilor care vor avea varsta ta de acum. vei spune "Doamne, eu la varsta lor faceam. si ei ia uite ce au ajuns" ce sa mai spui despre bietii parinti, sau mai rau, bunici, care au trait niste vremuri total diferite celor ale noastre? Ei incearca saracutii sa inteleaga, dar e destul de dificil. vei vedea si tu mai tarziu cand vei avea copii si iti vor spune ca esti invechita. happy

| radu75 a răspuns:

Dupa ce copii care erau adolescenti prin anii 90 vor avea copii(asta inseamna azi in zilele noastre) cam atunci vor incepe sa se schimbe ca mentalitate iar conflictul intre generatii va exista mereu! gandeste-te: peste 20 ani can tu vei fii parinte iar copilul tau va pleca intr o excursie sa zicem pe planeta PANDORA, sau pe Marte s a deschis un superclub de fite unde intra toata "spuma"planetei (asta avand in vedere ca tehnologia si mentalitatea tinerilor va evolua pe zi ce trece)! ce ve spune tu? - pai pe vremea mea de abia ma lasa sa merg intr un club in alt oras, sau o data pe an sa vad Marea Neagra si tu vre sa pleci pe alta planeta?- o sa spuna: ma intorc pana dimineata!(probabil la tehnologia de a te deplasa foarte repede prin spatiu se referea)! e? cum va fi? poate nu e concludent ex meu, dar intelege ti ce vreau sa spun!

| ÅñdRa a răspuns:

Buna, pentru ca tineri din ziua de azi sunt mult mai diferiti decat cei de pe vremea lor.
Dar sa stii ca nu toti oameni maturi nu ii inteleg pe tineri, sunt unii care chiar se comporta ca si tinerihappy

| @@ a răspuns:

Intr-o oarecare masura ai si tu dreptate
dar pentru ca si ei au fost adolescenti si ei au facut greseli in viata lor,, si de accea ei nu vor ca si tu sa faci aceleasi greseli...
vor sa te protejeze,, uneori este adevarat ca exagereaza dar mai tarziu iti vei da seama ca te-au ajutat tinadu-te in frau!
ai grija de tine :*

| anda_1885 a răspuns:

Se numeste conflict intre generatii. bunicii nostri nu i-au inteles pe parintii nostri, parinti nu ne inteleg pe noi. fiecare generatie e mai evoluata decat cealalta la aceeasi varsta

| valThina a răspuns:

Pentru ca atunci erau alte vremuri

| Clauditza a răspuns:

Pentru ca lumea nu mai e ce a fost, atunci daca auzea un vecin ca l-ai injurat pe Ceausescu se ducea la primarie si dadea raportul si acel om putea fi dus la inchisoare acum poti sa il injuri cat vrei pe Basescu nimeni nu spune nimic atunci lumea era mai educata nu ca acum uni dintre noi (majoritatea) parca sunt scapati de la gradina zoo si cred ca acesta este motivul. Cred ca intr-o zi vom fi si noi exact ca ei. O zi buna!

| misiik a răspuns:

Poate, pentru ca, nici ei nu au fost intelesi la randul lor.

| dodoxvp a răspuns:

Pentru ca sunt prosti si nu accepta diferete, noutati si schimbari, ei vor ca totul sa fie "ca pe vremea lor"

| Is There Love In Space? a răspuns:

Pentru ca vremurile s-au schimbat foarte mult... e foarte mare diferenta dintre adolescentii(ei) si adolescentii(noi)

| beatriz_1407 a răspuns:

Eu cred ca ei incearca sa ne intelaga dar noi pe zi ce trece evoluam tot mai mult apar fel di fel de lucruri noi in viata noastra, ei nu vor ca noi sa facem greselile pe care l-au facut si ei sau mai mult sa ne distrugem viitorul, vor sa ne vada realizati si educati. dar anturajul din jurul nostru e mare si tentatiile la fel. e adevarat ca un unele privinte cam exageraza dar cand o sa devanim si noi la randul nostru parinti o sa ne amintim ca parinti noisti au avut drepatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca oamenii nu inteleg ca lumea nu mai e ce a fost si acum nu se mai bea apa de la fantanta ci desschizi robinetu si daai de "aur ". Asta e, multe persoane sunt demodate si cand incep o critica la adresa noastra incep cu o comparatie de genu " Eu nu.". Foarte trist! Multi dintre oamenii maturi compara 1900 toamna cu 2010. Dumnezeu cu mila acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu tot respectu' voi vorbiti niste prostii de si voi le credeti! de ce nu-i inteleg pe tineri? pentru ca tinerii sunt mult mai inteligenti decat au fost si vor fi ei vreodata! iar pentru ei, niste mandrii si orgoliosi, asa ceva e inacceptabil! ei stiu totul, ei fac totul bine, ei nu au gresit si nu vor gresi vreodata, iar noi tinerii santam niste needucati, retardati mintal, prosti, etc. nu va cer sa ma credeti, verificati personal asta, si-o sa vedeti! (nu tin sa jignesc pe nimeni, dar asa e in mediul in care am trait si traiesc)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa-ti spun ca ei pe noi ne inteleg foarte bine, pur si simplu nu doresc sa arate acest lukru.Multi dintre ei sunt konvinshi ca daca o sa se prefak ca nu ne inteleg atunci o sa ne ajute sa evitam greshelile care ei le-au facut cand erau de virsta noastra.Asha ca nu-ti fa griji in prinvinta la aceasta problema...Fii mai kalma si nu te intrista...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt alte vremuri ei nu inteleg ca daca nu o sa ai o companie sau prieteni tu pur si sinplu nu o sa fii luat in seama dar totusi eu cred ca unicul prieten care o sa te inteleaga e mama ea ma ajutat si ma intelege in clipele grele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca vremurile s-au schimbat foarte mult.