| NoName_6963 a întrebat:

De ce rănirea corneei poate duce la pierderea vederii si de ce este interzis să ne frecam la ochi cu mâna sau batista murdară?

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca este ranita corneea (in mod repetat) se poate ajunge la cataracta (opacizarea ei) si la pierderea vederii. Daca te freci la ochi cu mana sau batista murdara poti face conjuctivita sau alte boli ale ochiului.

| Rio4cwalk a răspuns:

Risti sa iti pierzi vederea t ca e posibil sa iti ranesti cristalinul si e FOARTE PERICULOS si daca te freci cu o batista murdara risti sa te incfectezi cu fel de feli de boli care-ti pot afecta vederea nu 100% dar vreo 25 % tot da big grin