| anonim_4396 a întrebat:

De ce ranirea corneei poate duce la pierderea vederii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Da pentru că este ca o lentilă.
Închipuie-ți o lentilă care se sparge, nu vei mai putea fotografia sau filma bine, va ieși un dezastru totul.
Corneea este acea parte tunică în exteriorul globului ocular care este sensibilă.
Lentilele de contact rănesc corneea în timp chiar și cele cu 50% lichid.
Pe urmă acea persoană este nevoită să îi pună o cornee artificială.

7 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Pentru ca prin ea intra lumina, daca lumina nu intra cum trebuie, bineinteles ca nu vei mai vedea.

https://www.google.ro/......ps?/search

| Holy2010 a răspuns:

Simplu. Este o suprafata prin care lumina trebuie sa treaca. Daca ochelarii tai sunt aburiti, murdari, zgariati...mai vezi prin ei?!

| aLExaNdRuUUul a răspuns:

Pentru ca este o parte importanta din ochi.

| Loyalty a răspuns:

OK,to respond to your question correctly, I will start first by letting you know that there are four parts of the eyes that are very important in photo transduction. The air-cornea-aquaeous humor-eye crystalline Len.the eye Len has a refractive index of 1.40, while the cornea has a refractive index of 1.38.but notwithstanding this figures, the cornea is far more powerful than the lens because it has a total refractive power of 80% while the eye lens has only 20%.The eye lens can be changed in the case of any damage but the cornea cannot be changed and that differentiate different eye conditions like astigmatism and cataract.I am very sorry for answering in English.

| Holy2010 a răspuns (pentru Loyalty):

"The eye lens can be changed in the case of any damage but the cornea cannot be changed."

Ever heard of corneal grafting? AKA transplantation...

| amarishinds093 a răspuns (pentru Loyalty):

Don't worry.Thanks!