| UmbraDeVulpe a întrebat:

De ce sunt unii oameni rai? Pentru ca sunt bolnavi psihic sau de ce sunt asa? Ca eu nu prea inteleg sincer

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde si de cel cu care comunica.

Răspuns utilizator avertizat
| ZappyTv69 a răspuns:

Buna!

"Răutate" este un cuvânt dificil.
Este mult mai ușor să fii rău. Este ușor să nu iti pese de alții, să nu îi bagi în seamă, să îi ignori. E mult mai ușor să te pui pe tine pe primul loc și să nu asculti și ce vor alții.

Bolile psihice nu au legătură cu răutatea. Răutatea e o alegere, bolile nu.

De una te poti trata, de alta nu.

Tocmai de-asta, ar trebui să încercăm să fim buni, sau amabili.

Acum pe plan psihologic, se spune că oamenii care au următoarele semne ar putea fi sociopati; unii oameni sunt considerați "răi" când:
-manipulează pe oricine pentru a-și atinge interesele
-nu au empatie sau nu se simt prost dupa ce au făcut ceva rău
-fac orice să câștige chiar și cele mai neînsemnate lucruri
-pot să povesteasca o minciună cu foarte multe detalii, de parcă s-ar fi intamplat
-se cred foarte destepti în foarte multe domenii
-nu își cer niciodată scuze
-trec de la o emoție la alta foarte ușor
-se pot folosii de iubire si apreciere ca să primească ce își doresc

Sociopatia si psihopatia sunt tulburări psihice, și nu se pot trata. "Impulsurile" bolilor se pot calma cu calmante sau somnifere.

Funda? happy