| Lora1 a întrebat:

De ce suntem în căutarea perfecțiunii, știind că perfecțiunea nu există?

1 răspuns:
| Eleonore a răspuns:

Sunt 2 categorii de persoane care se incadreaza la cautarea perfectiunii: 1. Unii pot avea stima de sine mica, putina incredere in ei si tolereaza greu insuficientele, lipsurile(fizice sau profesionale) li se pare ca un minus ii afecteaza intreaga identitate, personalitate devine el insusi un mare esec. Deci in subconstientul lui generalizeaza si hiperbolizeaza situatia. Important pentru acesta categorie este sa se accepte asa cum sunt cu plusuri si minusuri si sa doreasca sa evolueze, dar sa ramana constienti ca perfectiunea este un concept teoretic. Daca se insista asupra ei, se poate transforma in timp in tulburare mentala. 2. A 2a categorie cauta perfectiunea deoarece in sufletul lor simt un mare gol orice ar face. De fapt le lipseste partea spirituala neaccesata, constientizata si dezvoltata. Aceste 2 categorii nu sunt simple pareri ci demonstrate si cercetate.happy Sper sa-ti fie de folos.