| FabulousxD a întrebat:

De ce uneori incepem sa ne uram pe noi insine? sigh

Asta datorita faptului ca iubim pe cineva care e intr-un fel diferit... straight face

Răspuns Câştigător
| NoOrdinaryHuman a răspuns:

Pentru ca suntem nemultumiti de anumite realizari ale noastre sau feluri de a fii.Ne simtim incapabili, ne simtim ca nu apartinem de anumite grupuri sociale.Motivele is numeroase.
Dar principalul este ca suntem nemultumiti de noi insine cand ne uram.Ce e cel mai important! sa cautam de ce ne uram, sa ne identificam trasatura fie morala sau fizica, chiar si fapte. Ce poti face? E mai usor decat pare: accepti cine esti sau ce ai facut, ca parte a ta. Apoi icnerci sa schimbi ce nu-ti place la tine. E bine sa fii optimist si sa ai incredere in tine ca poti schimba ce nu e ok la tine si asa nu ne mai uram.

2 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Mda, asta apare din cauza ca tu te gandesti ca tu esti de vina.
Nu m-am exprimat bine, asa ca incerc sa o fac mai dezvoltat, dandu-ma exemplu pe mine.
Am patit de multe ori sa ma urasc pe mine insumi, si cred ca daca nu eram genu "eah, trece ce draq", imi era foarte greu.
Mie imi placea, si inca imi place, de o anumita fata, frumoasa, desteapta, etc, dar problema este ca are multe defecte peste care nu pot trece cu vederea, cum ar fi acela ca este puuuutin cam usuratica, ea nu poate suferii sau iubii, nu-i pasa, daca se plictiseste de tine, te paraseste, si atat.
Oricum, noi suntem diferiti, ei ii place sa iasa in oras, mie nu, ea nu-si face griji pentru bani, cheltuie tot, eu tin de bani cat pot, chiar daca e sau nu nevoie, si lucruri atat de puierile, minore, si nesemnificative care ma impiedica sa-i spun ce simt.
Si tot pe mine ma invinuiesc, tot vina mea este, ca nu pot sa-i spun, ca nu stiu cum sa o tratez, ca ma blochez cand sunt fata-n fata cu ea, orice gest de-al ei pe mine ma bucura sau intristeaza, depinzand de gest.
Chestia asta cu uratul pe noi insine, nu este la toata lumea, doar la anumite persoane, mai pesimiste, ca mine, sau ca tine, nu stiu daca esti pesimista dar ai aceasta problema, si trebuie sa incerci sa o rezolvi cumva.
Eu o rezolv ascultand muzica, sau, pur si simplu, incerc sa uit si fac altceva, desii cateodata nu prea imi iese.
Nu stiu cazul tau, dar cazul meu, este ca ma invinovatesc pe mine ca nu pot sa-i spun acelei fete nu ca o plac, ca o iubesc, doar din cauza ca sunt prea fricos, si nu pot, chiar daca vreau nu pot sa zic, si ma invinovatesc mai mult decat trebuie...

| CyanideSun a răspuns:

In ce sens mai exact?