| JhoNutz a întrebat:

De ce unii isi fac singurul scop din viata acela de a avea cat mai multi bani si de a se plimba in nu stiu ce prototip Lamborghini? Pentru ei nu exista bucurie, ci numai dorinta stringenta de a avea cat mai multi bani, ei uitand astfel sa se bucure de micile placeri ale vietii. Cunosc o astfel de persoana, o vad ca se schimba de la o zi la alta, ce pot face sa o ajut?

5 răspunsuri:
| zambethツ a răspuns:

Cunosc o groaza de persoane de genu.si oricum as vrea sa le ajut am incercat si desi spun ca se va schimba nicidecum sa o faca.cu parere de rau o spun ca viata lor este una trista.toata viata alergi dupa bani pentru masini case si pana la urma daca ai palat. nu tot intr'o camera stai? daca ai o masina tare cu ce te incanta daca ti'ai irosit ani din viata aiurea pentru a face rost de bani pentru ea sau alte prostii.pentru ei se duc viata repede fara sa aiba amintiri prea frumoase.pentru ca nu pot numi amintiri frumoase faptul ca sta sa gandeasca doar la cum va face bani maine pentru alt model nou de masina. e aiurea mi'as dori sa se schimbe lumea asta sa nu mai existe oameni asa nu zic sa nu avem o masina o casa dar sa nu facem din asta o obsesie sa nu vrem sa aratam mereu ca suntem mai tari ca altii sa incercam sa trecem si peste bunurile materiale si sa ne bucuram de viata de natura de aer de familie.sadsincer le doresc tot binele tuturor si vad ca si tu vrei sa ajuti incearca sa ii explici acelei persoane ca nu ii va aduce banii masinile fericirea gandeste'te. daca ar avea o boala incurabila (doamne fereste) care nu s'ar putea trata nici cu toti banii din lume la ce bun tot ce a strans toti suntem muritori si ar trebui sa ne pretuim viata nu sa alergam dupa prostii sa o risipim aiurea.happykiss

| Mike959 a răspuns:

Pentru ca ei cred ca banii sunt tot si traiesc intr-o lume de vis! Este greu sa readuci cu picioarele pe pamant o asemenea persoana, poti incerca sa-i explici si sa-i arati ca nu banii sunt totul si poti fi fericit si altfe, va fi un lucru mare si-ti va multumi candval! Succes

| BAM_7947 a răspuns:

Cine spune ca banii nu aduc fericirea bate campii rau de tot... trageti singuri concluziile

| consilierindragoste a răspuns:

In viata suntem ca si nuantele avem nevoie de multe ori de culori ca sa putem fi cu adevarat fericiti dar lucrile acestea ne fac de obicei fericiti doar pe moment nu si in viata. acesta este tehnologie nu e dragoste! si nu cred ca vei pute sa ii schimbi vreodata culoarea

| Al3xVS a răspuns:

Pentru ca in perioada asta totul se cumpara cu banii, daca nu ai bani esti un om mort...