| Costel95 a întrebat:

De ce unii oameni (se stiu ei) se inchina la icoane/statui?

13 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Pentru că în ele îl văd pe Dumnezeu, cred în ele.

| 4b a răspuns:

Ptk ''unii'' nau ce face...Doamne iarta-ma, da cam asa-i...sad cine respecta porunka nu se aseamana cu ceilaltiwinking

| cristina_3322 a răspuns:

La icoane se inchina pentru ca asa pot fi mai aproape de dumnezeu.

Dar la ce fel de statui te referi tu... la cruce cu Mantuitorul pe ea se inchina in sensul bun. ca sa ii poata ajuta. se roaga.

Dar la statui in alte forme zei, lei. se inchina alti oameni. si nu este bine sa te inchini unui zeu.

| mmeee79 a răspuns:

Exod 20:4-5 :"Sã nu-ti faci chip cioplit, nici vreo înfãtisare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pãmînt, sau în apele mai de jos de cît pãmîntul. Sã nu te închini înaintea lor, si sã nu le slujesti; cãci Eu, Domnul, Dumnezeul tãu,
sînt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea pãrintilor în copii pînã la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Mã urãsc,..."
Deut 5:6-9 :,, Eu sînt Domnul, Dumnezeul tãu, care te-am scos din tara Egiptului, din casa robiei. Sã n`ai alti dumnezei afarã de Mine. Sã nu-ti faci chip cioplit, nici vreo înfãtisare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pãmînt, sau în ape supt pãmînt.
Sã nu te închini înaintea lor, si sã nu le slujesti; cãci Eu, Domnul, Dumnezeul tãu, sînt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc fãrãdelegea pãrintilor în copii pînã la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Mã urãsc.

Deci, consider un pacat aceast lucru.pai ei cred ca daca se inchina lor, ei ii vor "ajuta", le vor de izbanda...cand de fapt nu exista decat un singur Dumnezeu care poate da izbavire!happy

| Iva a răspuns:

Ortodocsii nu se inchina la icoane, ci la ceea ce reprezinta icoanele, adica Hristos, Maica Domnului, sfinti... Uite aici niste explicatii: http://www.iconia.ro/ro/scrieri/3/

| andra_7810 a răspuns:

Pentru ca se roaga.

| missalwaysinlove12 a răspuns:

Pentru ca ei cred ca exista cineva acolo care ii asculta...sau cineva care ii va ajuta in problemele lor sau se roaga sa fie tot bine si roz si frumos...

| Costel95 explică:

Adica de ce ortodocsi au icoane si se inchina la ele?

| Costel95 explică:

Deci mah nati inteles... porunca a doua zice : "Sa nu-ti faci chip cioplit NICI DIN CER, nici de pe pamant si nicic din ape."Deci Isus e in cer...si inca ceva sa te inchini unei persoane e pacat, cum si Ioan s-a inchinat la inger, si ce i-a zis ingerul? I-a zis sa nu se inchine la el ca amandoi sunt slujitori ai Domnului, deci nu-i bine sa te inchini nici la icoane.

| Costel95 explică:

Porunca a doua zice ca : "Sa nu-ti faci chip cioplit NICI DIN CER, nici de pe pamant, nici din ape." Si cum Isus e in cer. Si cealalta problema e ca va inchinati la Maria, ceea ce nu e bine, pentru ca Ioan cand S-a intalnit cu ingerul, s-a inchinat ingerului, si ingerul i-a zis ca sa nu se inchine lui ca ei sunt amandoi slujitori ai Domnului...deci prin urmare nu e bine sa te inchini nici la Maria. Deci puteti sa-mi dati alte raspunsuri daca nu va suparati!

| Mihaela_5169 a răspuns:

Pentru ca asta e religia si o respectam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Www.icoana.eu

| anonim4565 a răspuns:

Vrei sa stii de ce? pentru ca ei nu citesc cuvantul lui dumnezeu care spune :" Exod 20:4-6 – Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul.
Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele. "