| mentholinks a întrebat:

Am si eu o mica intrebare. De ce ratacitii se inchina la icoane si statui? As intelege sa le aiba si sa le admire eventual daca le plac dar sa se inchine la ele si sa le pupe? Asta e de neacceptat mai ales cand tocmai zeul lor le-a interzis sa faca asemenea lucruri.

23 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Asa e, chiar una din cele 10 porunci spune clar să nu ne închinăm la chipuri cioplite. Exod20:4,5

| RAY a răspuns:

Pentru o speranta de aia

| milan9 a răspuns:

Este un lucru esenţial faptul că icoanelor li se acordă doar "CINSTIRE" şi nu "închinare" (nu divinizare)! Icoanele sunt doar obiecte de cult.
Evreii nu se "temeau" de sutele de feluri de obiecte de cult adoptate la cererea lui Dumnezeu...
Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată lingvistic de polisemia termenului. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.
Ori, ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…

| Liviu a răspuns:

O apa si un pamant,cand omenirea isi va da seama ca se inchina la stele,un razboi imens va izbucni. Eu personal sunt ateu,am obosit explicand la toti incuiati ca daca exista ceva putere divina ori muream toti,ori eram salvati. Efectiv prostia omeneasca merge pana la cote maxime, nu ai cu cine, nu ai cu ce cum poti efectiv sa crezi ca exista cand toti suferim, din mai multe puncte de vedere, daca era sa exite un creator, ne facea viata cel putin 10% mai usoara.Nu tu locuri de munca, nu tu oameni de calitate.Mor pe oameni care se roaga la un zeu intruchipat, in o biserica in 4 labe, apoi cand se imbolnaveste, fuge la spital ca deh, tot doctori salveazxa vieti, avem 10 spitale si 60 de biserici laughing e normal. Mama prostilor e mereu gravida, am incetat in a imi mai bate capu cu toti cre(s)tini care nu au argumnete, ba chiar si cu cei care chiar par a avea o urma de argumente.Nu exista dovezi, nu exista nimic, biblia e ceva imaginar, pot face si eu 10, si oricine altcineva. Exista autori? exista persoane in viata care sa spuna ca exista viata dincolo de moarte?

| oprescudorin11 a răspuns:

Si eu ma intreb :de ce ne-ratacitii (cum ai zice tu) se intreaba asta. Omul poate pupa orice, pe oricine, cand i se permite. Cand fac acest gest, acei oameni Il adora pe Dumnezeul lor, nu se gandesc nici la mama sau la sora ta!
Dumnezeu interzice adorarea cretinilor, criminalilor si hotilor!
Pe astia sa-i intrebi de ce fac ceea ce fac? Si nu sa intrebi lucruri nefolositoare, cu ignoranta tembela?

| xerxes1 a răspuns:

Linsul icoanelor precum si impartasirea cu aceeasi lingurita a sute de persoane mi-a facut intotdeauna scarba.
La greco catolici preotul inmoaie la un capat o bucatica de paine in vin pentru fiecare persoana.La romano catolici iti da ostia pe care o atinge doar preotul.
Gradul de civilizatie al unui popor se recunoaste din mici gesturi.

| VelaJohnny a răspuns:

Cred ca ti-ai raspuns singur la intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, la cat de nesimtit e pseudo-zeul isus ar trebui sa-i faca chip necioplit. Si ma bucur c-ai specificat "ratacitii".

| 00LUNA00 a răspuns:

Salutare.
Aceeas părere am si eu in legatura cu aceasta chestiune religioasă.
Majoritatea se închina la ele din cauza traditiei (este mai puternica la sat.)care domina din perspectiva lor de cand există pământul.
Este si aceea categorie care respecta aceste standardele religioase pentru a nu fi exclusi sau izolați din societate.
Si in biblie scrie sa nu te închini la chip- cioplit, dar cine sa o citească si sa se informeze.
Politica este:,, Crede si nu pune intrebari/cerceta!"
Oricum biblia nu e o carte sfântă, ci doar o carte care ne îndruma spre o cale mai buna.

Răspuns utilizator avertizat
| 00LUNA00 a răspuns (pentru RobertG101):

Ceea ce voiam să spun in legatura cu biblia este ca ea reprezinta o serie de sfaturi pozitive.
Nu este nimeni obligat sa o citească sau sa aplice învățăturile sale.
Fiecare dintre noi are libertatea de a alege ce vrea sa pastreze in viata sa si ce nu.Am specificat mai sus ca biblia nu este o carte sfântă, ci o carte ca oricare alta care abordeaza/scrie despre diferite subiecte.
Eu apreciez orice teorii ale oamenilor care pot fi argumentate.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru RobertG101):

Acelasi lucru spune si Carlin: "Dumnezeu are o lista cu 10 lucruri pe care sa nu le faci. Daca faci vreunul din acea lista, are pregatit un loc plin de tortura, foc, etc."
Carlin a citit toata Biblia probabil, dar din ce spune in video-uri nu prea pare. De aceea a murit Isus, "pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică."
Oricum, el priveste lucrurile foarte superficial.

| Marian_Bilac_1998 a răspuns:

Pur si simplu din "credinta" venerand acele statui si icoane ei cred ca o sa aiba o gramada de valorii si sa scape de probleme, in loc sa isi bata capul ala de pe umeri sa le rezolve si sa munceasca ca sa obtina anumite valori... asta e omul

| Ghimbir a răspuns:

Vrei să spui acelaşi Dumnezeu care I-a spus regelui poporului Său ales să ridice statui şi icoane? Nici nu ştiu dacă mai are rost să-ţi argumentez ceva. Mai bine îţi demonstrez că nu ştii Scriptura şi o las pe ea să vorbească:
Ies. 25, 18-22
Ies. 36, 8
II Paral. 3, 10-14
III Regi 6, 23-28
III Regi 3, 15
Ps. 137, 1
Iosua 7, 6
Sirah. 49, 11
Dacă mai vrei, mai caută. Sunt şi în Noul Testament cu referinţă la întruparea Mântuitorului Iisus Hristos, dar nu ţi-am dat fiindcă ştiu că iubeşti Vechiul Testament. Sau, mă rog, îl preferi mai mult, căci dacă l-ai iubi, l-ai cunoaşte.

Bună seara! Am şi eu o mică întrebare. De ce rătăceşti neştiind Scripturile şi ne pui să ţi le spunem noi dintr-o postură defensivă? Nu mai bine te resemnezi şi cauţi argumente anti-creştinism în alte cărţi decât în cea care întăreşte creştinismul?

Asta e tot ce am avut de zis. Voi mai interveni la această întrebare doar dacă nu+mi dai ignore, sau dacă vii cu nişte argumente cât de cât decente, lucru pe care nu-l faci aproape niciodată. Mult noroc ân tăndăluirea ta după cuvinte Scripturistice împotriva Scripturii sau a lui Dumnezeu. Ne revedem la viitoarea întrebare în care ne vei mai servi versete cu jumătate de măsură. Noapte bună!

| mentholinks explică (pentru Ghimbir):

N-am chef acum sa recitesc din Biblie dar sunt sigur ca evreii nu se inchinau si nu pupau acele statui si icoane.

| Ghimbir a răspuns (pentru mentholinks):

Care recitit, că dacă ai fi citit măcar o dată ai fi ştiut că în acele citate e replica la comentariul tău. Doamne... e greu şi să taci şi să găseşti un rost de a comenta la gradul tău de absurd. Zău, acum chiar nu mai comentez la întrebarea asta. Ţi+am dat tot în Scripturi şi tot faci pe prostul şi cumva încă sper că doar te faci. Auzi la el... cică n-are chef să RECITEASCĂ. Cu siguranţă n+ai avut chef nici să citeşti.

| xerxes1 a răspuns (pentru Ghimbir):

Biblia este scrisa de oameni ca sa amageasca alti oameni.
Este plina de minciuni.
Asa ca citatele tale sunt inutile.
Cand va convine dati citate din VT.
Cand nu va convine ziceti ca este Legea veche valabila doar pentru evrei.

Iisus a fost circumcis, voi care il urmati de ce nu o faceti?
Iisus tinea sambata ca orice evreu, mai putin cand fura grau ca sa manance, pe voi v-a pacalit Constantin sa tineti duminica in cinstea zeului Soare.

| Ghimbir a răspuns (pentru xerxes1):

Daca Biblia este sau nu plina de minciuni este un fapt irelevant in contexul acestei intrebari intrucat intrebarea tine de universul Scripturistic. In caz, comentariul tau devine inutil, citatele mele provenind din aceeasi sursa din care provine si subiectul temei. Cat despre zeul Soare... ca sa cinstesti ceva trebuie macar sa-l pomenesti din cand in cand, ori in crestinism nu s-a pomenit niciodata zeul Soare in Liturghia de duminica sau orice alta zi. Nu conteaza cu ce zi coincide ziua pe care o cinstim fiindca stim ce cinstim, Invierea Mantuitorului Iisus Hristos si, daca vrei, nasterea Bisericii (Cincizecimea).

| xerxes1 a răspuns (pentru Ghimbir):

Mai informati-va.Habar nu aveti ce cinstiti.
Legea data de imparatul Constantin la 7 martie 321 cu privire la ziua de odihna suna astfel: "Toti judecatorii, orasenii si meseriasii trebuie sa se odihneasca in venerabila zi a soarelui (Sol invictus). Locuitorii satelor insa pot sa se ocupe liber de cultivarea campului, pentru ca deseori se intampla ca nici o alta zi nu este mai potrivita pentru semanarea grâului in brazde sau pentru plantarea vitei de vie. In felul acesta câstigul dat de providenta cereasca nu trebuie sa se piarda din cauza aceasta". Originalul latin al acestui text se gaseste in Codex Justiniani.

| Ghimbir a răspuns (pentru xerxes1):

Cinstim Invierea Domnului nostru Iisus Hristos. In cultul crestin, ritul ortodox, nu apare nici o inchinare la soare. Nu ma intereseaza aceste aspecte ale lui Constantin fiindca nu a ajuns la mine nici o sursa. Ceea ce e cu adevarat relevant este cultul divin din perioada apostolica savarsit mai ales in ziua duminicii in cinstea Invierii si Pogorarii Duhului Sfant. S-a cinstit duminica cu 300 de ani inaintea lui Constantin, daca chiar a spus intr-adevar ceea ce ai spus tu.
Oricum, noi stim ce veneram. Problema este ca tu nu stii ce veneram.

| xerxes1 a răspuns (pentru Ghimbir):

" fiindca nu a ajuns la mine nici o sursa."
Daca va credeti buricul pamantului si doriti ca sursele sa va caute, apasati tasta 1.

| Ghimbir a răspuns (pentru xerxes1):