| Florincrap a întrebat:

De ce unii tineri se maturizeaza atat de devreme, din punct de vedere psihic?

14 răspunsuri:
| PinkTerror a răspuns:

Ce au zis astia de mai sus+

uniori exista intr-adevar persoane care par mult mai mature si sunt mult mai mature. asta pentru ca au trecut in viata lor prin probleme si situatii care i-au facut sa nu se mai gandeasca la copilarii si sa isi modeleze gandirea altfel de cei care au crescut cu lingura la gura sau fata de cei care au avut doar probleme mici.

Parerea mea.
Have fun,
PT

| positivity a răspuns:

Poate pentru că timpul nu le mai permite să se simtă copii, sau poate că au probleme în familie.
De exemplu eu, gândesc foarte diferit de restul adolescenților din ziua de azi, cu toate că am doar 14 ani.
Sunt o persoană demodată, dar matură. Iar acum, pot deosebi ce e bine şi ce e rău.
Dar sincer, nu ştiu să-ţi răspund la întrebarea "de ce?".

| greyhound a răspuns:

Doamne ce prostii am citit aici. La astia maturizarea e egala cu violul si consumul de droguri.
Legat de intrebare, cred ca maturizarea timpurie e mai degraba legata de genetic decat de experiente.
E posibil ca 2 persoane sa traiasca printr-o aceeasi experienta si una sa invete ceva din ea si cealalta nu

| Carmen100 a răspuns:

Poate pentru ca vor sa para mai tari si mai mari. Daca te porti ca un copil langa altii mai "maturizati" ceilalti te cred idiot sau nu mai stiu cum. Isi pierd copilaria pentru vorbele altora

Răspuns utilizator avertizat
| τττ a răspuns:

Bună.
Din cauza internetului, învață de acolo lucruri pe care ar trebui să le știe mult mai târziu.
Pa, pa.

| Florincrap explică (pentru τττ):

Da,precum consumul de stupefiante,care nu e deloc recomandat,la orice varsta.
Dar nu putem spune ca aceasta maturizare e neaparat rea. Unii tineri,cu afectiuni psihice (precum autismul,Aspergerul), din cauza coeficientului de inteligenta ridicat, si nu numai, se maturizeaza mai repede decat cei care au aceeasi varsta, si nu sufera de asa ceva.

| τττ a răspuns (pentru Florincrap):

Da,ai dreptate. Poate fi posibilă și varianta ta.
Dar, după părerea mea, cel mai mult se maturizează de pe internet. Învață despre sex, lucruri care ar trebui să le știe la 15-16 ani. Unii copii de 10-11 ani se uită la filme porno.Nu mi se pare normal. Până la urmă sunt copii, nu? Ar trebui să-și vadă de carte.

| τττ a răspuns (pentru Florincrap):

Ah,da.
Pot să fie și maturizați deoarece ori sunt orfani, ori au doar un părinte.Atunci trebuie să se descurce singuri, și în loc să își trăiască copilăria, ei trebuie să fie și mamă și tată pentru frații/surorile lor.
Trist...

| Florincrap explică (pentru τττ):

Pe care ar trebui sa le stie la 18, parerea mea, nu la 15-16.Cu cat mai tarziu, cu atat mai bine.

| τττ a răspuns (pentru Florincrap):

Da.când te gândești că unii își încep viața sexuală de la 13-14 ani.

| negat1ve a răspuns:

Depinde de anturajul lor, si cu cine stau. Daca unii au prieteni ce au o varsta mai mare e posibil ca incet incet sa gandeasca si el/ea la un nivel mai inalt. Asta ar fi un prim caz, o alta posibilitate ar fi problemele prin care a trecut prin viata. Uneori te schimba si te maturizeaza, facandu-ti un caracter dur si critic, iar asta nu observi decat foarte tarziu. Uneori sa stii ca e chiar mai bine sa fi mai matur, acum depinde de fiecare.

| bogdan133 a răspuns:

O cauza ar fi grupul de prieteni, tot auzind astfel de chestii, le incerci pentru a nu fi exclus din grup, lumea asta o ia pe multe cai gresite.

| areth a răspuns:

Poate pentru ca s-a autoeducat.
Poate pentru ca are probleme cu parintii.
Poate ca s-a uitat la prea multe filme.