| Dydemon a întrebat:

De ceva timp sunt foarte nervoasa. Ma enervez din orice. Cum pot scapa? Incep sa injur si sa incerc sa ies cat mai repede din acea converstie sau spatiu care ma enerveaza, dar cand persoana respectiva vrea si mai tare sa ma enerveza, ce pot sa fac? Am incercat faza cu inspiratul si expiratul adanc, dar nu merge, tot ma enervez. Ajung, cateodata sa fug in camera mea si sa ma enervez si mai tare.

Ajutor, va rog.
Dau funda!

4 răspunsuri:
| frostxtq a răspuns:

Treci printr-o faza adolescentina, atat. O sa iti treaca, o sa te maturizezi si o sa inveti sa judeci la rece faptele.

| sappy a răspuns:

Si eu am trecut prin asa ceva si inca mai am asemenea momente.In afara de tehnica cu inspirat si expirat ai putea inainte de a spune ceva ce vei regreta mai tarziu, sa gandesti si apoi sa-l spui! E destul de greu sa-ti gasesti autocontrolul dar prin exercitii vei reusi!
Ps:poti incerca sa asculti muzica pentru a te calma in momentele tensionate!

| Neo12 a răspuns:

Şi eu sunt la fel.
Când fac anumite fapte, pun suflet şi mă dedic mult şi când văd că ceva nu iese bine, mă enervez sau când văd că-s judecată de cineva ori vorbită, la fel şi izbucnesc.
Mă descarc prin plâns de la un timp şi aşa mă calmez. Nu mai suport presiunea exercitată asupra mea şi asta e metoda.
La mulţi ani!

| Anaais a răspuns:

Stiu ce zici.
In primul rand, trebuie sa stii ca nu esti singura care trece prin chestia asta.In perioada asta iti formezi caracterulwinking De ce sa fie unul urat?
De fiecare data cand ma enerveaza cineva, plec. Abandonez conversatia, plec de langa acea persoana.Cum s-ar spune, fug si eu cat pot de probleme, insa sunt constient ca nu e cea mai buna alegere.
Te-as sfatui, desi stiu ca e al naibii de greu, sa ai rabdare.Nu trebuie sa demonstrezi nimanui ca ai dreptate, e suficient ca tu sa stii ca nu gresesti, in rest. de ce sa iti pese ce zice un x si y? Daca nu reusesti cu rabdarea, gandeste-te la ce ti-am spus mai sus. Lasa-l/o cu ochii in soare.
P.s: Indiferenta doare.
Pace!