| Anonymus3000 a întrebat:

Eu ma enervez destul de repede si incep sa ma comport ca un nesimtit ii injur pe cei care ma enerveaza si nu imi place de loc da nu stiu cum sa ma abtit ce sfaturi imi puteti da pentru a nu mai face asa
Azi cand jucam fotbal l-am scuipat pe un prieten la nervi si mi-a parut foarte rau crying in fine el ma iertat da eu tot nu pot sa uit ce ar trebui sa fac ajutor dau funa crying

Răspuns Câştigător
| MysticWayz a răspuns:

Cand ai nervi esti ca un bebelus caruia i s-a luat jucaria.Fa o pauza si ocupa-te de micile tale hobiuri, dormi mai mult si controleaza-te.Fiecare dintre noi are perioade mai grele sau are stari de nervi nejustificate insa tocmai aici intervine controlul cand trebuie sa te gandesti ca, cei din jurul tau, nu au nici o vina ca tu esti nervoasa si prin comportamentul tau agresiv, te razbuni pe ei, lucru ce nu este de loc in regula.Gandeste-te ce te enerveaza, care sunt cauzele si incearca sa le analizezi pentru a vedea cum poti evita asemenea situatii ce-ti produc o stare de iritabilitate.Nu cred ca ai propriu zis probleme cu nervii, motiv pentru care nu cred ca, pentru acest lucru, trebuie sa mergi la medic, insa fiind la o varsta cand organismul tau este in prefacere, cand hormonii uneori o iau razna, cred ca trebuie sa acorzi mai multa atentie modului tau de comportare si sa eviti sa-ti descarci nervii pe cei din jurul tau, care sigur ca au si ei problemele lor. Incearca sa te detasezi de starile tensionale, incearca sa te gandesti ca pentru a trai in aceasta lume important este sa comunici cu cei din jurul tau, cu mama ta, cu sora ta sau cu un prieten si vei vedea ca, fiecare are problemele proprii pe care le ridica viata in fiacare zi si cand vei vedea acest lucru iti vei da seama ca nu esti numai tu in situatia pe care o descrii insa se pare ca, doar tu iti lasi nervii fara control, in timp ce altii din jurul tau sunt in stare sa se stapaneasca. Fa mai multe plimbari in aer, citeste mai mult, stai mai putin la televizor si la calculator, pentru ca acum primavara fiecare dintre noi are o sensibilitate anume. Trebuie sa observi de asemenea ca, starile de nervi mai preced ciclul menstrual si nu cred ca vrei sa-si dea seama toata lumea ca tu te afli intr-o asemenea stare. Intr-un cuvant eu iti doresc sa-ti revii, sa fii sanatos si sa te controlezi mai mult pentru a depasi aceasta perioada dificila din adolescenta ta.

15 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Cand vezi ca incepi sa te enervizi zi "Tatal nostru" in gand. (de mai multe ori daca e nevoie)

| alexutza003 a răspuns:

Singurul lucru este de ati impune singur atunci cand te enervezi sa te calmezi, de exemplu esti foarte nervos si tu in mintea ta constientizezi asta asa ca singur in mintea ta zici calmeaza-te, calmeaza-te stiu ca poate ti se pare o prostie dar merge sa stii si atunci cand cineva te enerveaza pleaca de langa a acea persoana incerca sa te gandesti la altceva

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Păi, mai, încearcă şi tu chiar să te controlezi.
Adică, foarte curând o să devii violent, şi probabil că nu vrei să se ajungă la bătaie.
Este nevoie de mult exerciţiu ca să fii calm, şi ar trebui să vorbeşti cu cineva care are chiar multă experienţă, pentru că dacă n-o faci curând, probabil se va ajunge şi mai rău.
Îţi dăm noi sfaturi, dar nu cred că este de ajunsbig grin. Sorry!
Păi, uite ce-ţi sugerez eu, poate ar trebui să fii mult mai atent atunci când vorbeşti cu cineva, sau când faci o activitate. Când simţi că te enervezi sau ceva asemănător, doar opreşte-te. Încetează orice faci şi încearcă să te linişteşti.
Dacă vorbeşti cu cineva care te enervează, pur şi simplu opreşte-te din vorbit. Spune-i că nu mai aveţi ce vorbi, sau las-o pe persoana respectivă să "căştige". Şi dacă faci o activitate, cum ar fi dacă joci fotbal, ştiind că-ţi place şi că te captivează, ai intenţia să iei totul personal şi nu te mai gândeşti că este doar un joc!
Eşti foarte orgolios şi mândru, iar atunci când ceva nu-ţi convine.ei bine, cam explodezi.
Mai lasă de la tine, mai învaţă să pierzi. poţi să laşi de la tine, să-i laşi pe ceilalţi intenţionat să câştige, şi aşa te vei obişnui cu sentimentul. Trebuie să te obişnuieşti cu amândoua, iar cu timpul nu te mai enerva mereu.
Dar ai nevoie de mult control! Încearcă să te calmezi singur atunci când eşti nervos, pentru că vei face lucruri pe care le vei regreta.
Controlează-te. Eşti tu şi numai tu te poţi controla, te poţi schimba.
Eşti tu iute la mânie, dar totul se poate îndrepta dacă chiar vrei. Gândeş-te de 2 ori înainte să faci ceva, şi ţi-am spus, proşte-te din activităţi care te pot aprinde, nu de tot, dar până rezişti, iar cu timpul, după execiţii de genul acesta, va creşte nivelul tău de a suporta stresul, şi de aţi învinge orgoliul.
Succes!:*

| Vlad2012 a răspuns:

Parerea mea ar fi sa consulti un Pshiolog. Sau un doctor de familie pentru a-ti prescrie medicamente impotriva nerviilor.

| Digital112 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat.
Eu cand ma enervez trag aier in piept si nu mai imi vine sa injur si sa fac rau (incearca si tu sa tragi aier in piept cand iti vine)

| DjTeolik a răspuns:

Incearca sa ingnori pe cei care te enerveaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot am avut aşa problemă până recent, adică eram irascibilă şi des agresam verbal persoanele. Problema este în stres, în tensiunea interioară. Posibil ai vreo problemă soluţia căreia o cauţi mereu, poate şi doar subconştient. Încearcă să-ţi dai seama ce-ţi lipseşte... Poate afecţiune, poate încredere în sine, poate mai mult somn, poate, banal, nu-ţi ajunge timp ca să realizezi tot ce ţi-ai pus în plan. Sau poate simţi că eşti într-o anumită situaţie dependent de deciziile cuiva, ceea ce te face să simţi că nu deţii controlul. În fine, multe pot fi cauzele.

| PrajituricaCuFrisca a răspuns:

Cand te enervezi, mesteca jeleuri, sau guma...incearca sa te calmezi, si vei vedea... oooo, da e buna guma!

| belle2009 a răspuns:

Bună,
În primul rând învață să scrii corect din punct de vedere gramatical.

"Salut TPU!
Eu mă enervez destul de repede şi încep să mă comport ca un nesimțit, îi înjur pe cei care mă enervează şi nu îmi place deloc, dar nu ştiu cum să mă abțin.
Ce sfaturi îmi puteți da pentru a nu mai face aşa?
Astăzi când jucam fotbal l-am scuipat pe un prieten la nervi şi mi-a părut foarte rău.
În fine el m-a iertat, dar eu tot nu pot să uit.
Ce ar trebui să fac?
Dau funda!"

| denistttt a răspuns:

Si eu fac la fel nu stiu cum sa ma abtin.

| Charlote224 a răspuns:

Păi găsește o modalitate ca să îți eliberezi furia atunci când ești supărat. Nu știu găsește un tic. Ascultă muzică în căști, roade-ți unghiile sau ceva în genul. Dau un sfat: nu te apuca de fumat/drogat/băut din cauza furiei. Găsește altceva ce poate fi mai de ajutor din ambele puncte de evdere.
Sau încearcă să vorbești cu cineva de fiecare dată când ești stresat sau așa. Vei vedea că în scurt timp totul va fi mult mai binewinking
Mult nooor în problema ta. Pentru nelămuriri contactează-mă prin mesaj pe la profilhee hee

| harkuia a răspuns:

Buna happy
Eu zic sa te gandesti de 2 ori inainte de a mai face ceva. Pune-te in situatia celuilalt. daca ar avea un temperament la fel de coleric ca al tau ar iesi cu bataie sigur straight face.

| MariusS_5528 a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa te bata un pic cinevalaughing sa te gandesti de 2 ori inainte sa te enervezibig grin(glumesc)

| adryano23 a răspuns:

Salut! in primul rand trebuie sa nu mai fii atat de orgolios la fotbal esti obisnuit sa castigi tot timpul si atunci can pierzi scapi de sub control.Gasesteti ceva care sa te calmeze:un joc, un film ceva sa te simti tu mai calm si nu iuta ca si anturajul in care esti face acelasi lucru eu zic ca ar fi mai bine sal schimbi.

| Anachan4ever a răspuns:

Pai, incearca sa fii putin mai calm happy. Poate si stresul este devina, dar trebuie sa inveti sa fi mai linistit. Ar trebui sa o iei incet, pas cu pas, fiindca nu poti sa te schimbi asa, in 2-3 zile. Incearca sa nu te mai grabesti, fii putin mai linistit si treci cu vederea chestiunile minore. Cum zic eu, ignora si bea un ceai calmantlaughing. Sau, ia-ti o mingiuta din aceea anti-streshappy. Noroc!