| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema: tatal meu cand se enerveaza iese scandal (nu asa mare incat sa auda si vecini) si nici nu loveste, dar se enerveaza foarte tare si injura (mai putin) si urla. De ce mi-e mi-e frica: pai sunt asemenea lui, ma enervez destul de repede si incep sa tip la toata lumea, cu greu ma stapanesc. Nu-mi place sa fiu asa, dar nici altfel nu pot fi. Mi-e teama sa nu ajung sa-mi pierd prietenii (am de-abia 16 ani). Ajutati-ma va rog cu niste sfaturi ceva, dar nu-mi spuneti de genu : fi mai calma, ca nu merge. Multumesc.

3 răspunsuri:
| mersifrumos a răspuns:

Am mai raspuns la ceva de genul asta. citeste rugaciuni, mergi la biserica. la ce te astepti? la vreo forta din interiorul tau care sa te schimbe? in nici un caz.

| deffect a răspuns:

Incearca sa ai o discurtie cu el si cu mama ta. Spunte`i cat de tare te doare sufletu cand auzi/vezi cea ce face.Ar trebui sa-l impresioneze.

Bafta... te-am :* pa wave

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu, draga mea, faci ceea ce ai vazut si inca vezi ca face tatal tau. In atmosfera asta tensionata ai crescut, deci asa te comporti si tu. Daca nu te gandesti la viitorul tau, (ca o sa-ti pierzi prietenii, ca te vei casatori si vei tipa la sotul tau si lui nu-i va placea si probabil va divorta sau te va insela, ca iti vei traumatiza copiii asa cum face tatal tau cu tine, iar ei probabil vor gasi un alt TPU unde sa intrebe cu durere ce sa faca, ca nu vei fi fericita sa tipi toata ziua acasa, la serviciu) vei fi nefericita toata viata. Gandeste-te doar ca nu vrei sa fii asa, ca nu vrei sa mai tipi, ca nu vrei sa devii o teroare in casa si intre prieteni si, cred cu tarie ca vei avea puterea sa te stapanesti si sa vorbesti pe un ton normal. Sigur ca asta nu se va intampla brusc, intr-o zi sau doua. Dar cu putin efort, cu perseverenta vei incerca sa te stapanesti in fiecare zi pana cand vei reusi sa zambesti chiar nervoasa fiind si sa iti spui " acum calma, voi raspunde"! Poti asta, poti, dar trebuie sa vrei tare mult sa te schimbi.