| Denis_1354 a întrebat:

De la ce pot aparea cosuri? pot aparea cosuri pe fata daca te masturbezi sau chesti deaseta?laughing si faza ca daca umli cu fetele, adica te bagi cu o fata iti trec cosurile ii adevarata? sau cum astept explicati.Multumesc

Răspuns Câştigător
| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

De unde le-ai mai scos si pe astea? Nu masturbarea este cauza aparitiei cosurilor, dar nici faptul ca "te bagi cu o fata" cum ai zis tu, ma rog tu stii ce o fi insemnand da orice ar fi nu o sa-ti treaca cosurile.
Uite explicatia pentru care apar cosurile:
In interiorului fiecarui por al nostru se afla glande sebacee care produc sebum. Sebumul este o substanta lipicioasa care este menita sa protejeze pielea si sa o faca impermeabila. si unsuroasa. Cand stratul superior de piele se cojeste, cateva din celulele moarte datorate acestui proces sunt lasate in urma. Sebumul se amesteca cu aceste celule moarte si creaza un blocaj in pori. Celulele albe din sange se grabesc catre acest blocaj de sebum si incearca sa omoare bacteriile din acesta, creeand astfel un varf alb. Cand este aplicata o presiune mica acestor varfuri albe, pielea incepe sa se intinda si in cele din urma sa crape lasand sa iasa afara sebumul si celulele albe. De cele mai multe ori dupa acestea iese sange.
Iar ca sa iti treaca ai grija sa nu atingi acea zona cu cosuri avand mainile murdare, nu manca condimentat, bea multa apa, iar ultima solutie ar fi sa mergi la dermatolog.

7 răspunsuri:
| Gigiku a răspuns:

Cosurile apar pentru ca esti la adolescenta, hormonii danseaza in tine. Da, cred ca daca iti faci o prietena, nu o sa iti mai apara. Se calmeaza hormonii laughing

| MonkeY a răspuns:

Nu iti trec cosurile daca umblii cu fetelee... tu ai vreo 13-15 ani am ghicit? si e normal ca la varsta asta sa ai cosuri... dupa ceva timp nu o sa dispara dar ai grija cu ele ca sa nu ramane urmee fundita?

| 009 a răspuns:

O sa fiu mai putin explicita decat alexa... exista 2 variante:1. din cauza ca tenul tau secreta prea mult sebum si acesta se intalneste cu bacteriile din aer si se blocheaza pori, si 2.hereglarile hormonale care nu au nici o treaba cu masturbarea(esti a 10 persoana care crede astahappy
FUNDA!happy

| AidaAmaranta a răspuns:

Cola
ciocolata
chipsuri
unt.etc

| yanly a răspuns:

Un singur cuvant:ADOLESCENTA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dar e foarte amuzant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar daca port breton pot aparea coshuri?