| ioanna0011 a întrebat:

De la ce se formeaza chisturile ovariene?

2 răspunsuri:
| MadaliciuXoxo a răspuns:

Se formeaza datorita unui dezechilibru hormonal survenit fie in timpul unui ciclu menstrual normal si atunci corpul galben, dupa eliminarea ovulului nu mai involueaza ci se transforma chistic, fie in afara unui ciclu menstrual prin formarea de cavitati chistice in structura ovarului care imping si strivesc celulele germinale.
Dezechilibrul este intotdeauna produs de o dereglare hormonala, de obicei prin deficit de estrogen si exces fie relativ fie absolut de progesteron si/sau testosteron. Practic profilul normal hormonal al femeii este schimbat prin scaderea sintezei sau utilizari hormonului feminitatii, urmata de o crestere a sintezei sau uilizarii altor hormoni sexuali.
Cauzele exacte nu se cunosc, dar exista niste suspiciuni, inca nedemonstrate ca se datoreaza aportului de hormoni din exterior, in special din carne si lactate, hormoni care se adminstreaza pasarilor si animalelor ca sa creasca rapid.