| cristianorudi7 a întrebat:

De prin clasa a 9(acum am trecut in clasa 11) nu mai stiu sigur cam asa mi-au aparut cosuri, dar eu nu am multe cosuri, am putine decat pe frunte si as vrea sa numai fie ca nici nu mai stiu cum era inainte fara voce groasa, far mustata si fara mai multe, iar pe spate si pe umeri am numai brobonite mai sunt si unele cosuri dar numai brobonite.am intrat in perioada adolescentei sau ce sunt alea ca as vrea sa nu mai fie, poate ma ajutati voi cu cosurile de pe frunte. multumesc

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce ştii deja, o igienă strică a tenului, cu săpun, mai ales seara. După ce au adunat praful, bacteriile şi pielea moartă de peste zi, porii glandelor sebacee şi sudoripare sunt astupaţi şi gata de infecţie. Evită să mănânci prea multe grăsimi, inclusiv ciocolata, întrucât bila va avea mult de lucru cu emulsionarea lor şi atunci, nedizolvându-le, le va excreta sub formă de coşuri. Fă multă mişcare pentru o mai bună funcţionare a metabolismului. Neaparat să bei multă apă, nu-i recomandare doar pentru manechinele ce vor să slăbească, dar aşa elimini toxinele prin urină şi transpiraţie, deci nu le menţii la nivel subdermal, de unde explodează în acnee. Există un unguent de gălbenele de la Plafar, care e antibacterian şi cicatrizant, unge zonele cu probleme peste noapte, pentru că reduce mult inflamaţia şi grăbeşte vindecarea coşurilor, iar peste zi, poţi folosi de la Avon SOS Treatment Stick For men, un roll-on cu care formezi o peliculă transparentă protectoare pentru zonele cu posibilitate de infecţie a coşurilor.