| IsSa96 a întrebat:

De un timp mi-e foarte uscata fata si mainile la fel...Stiti careva o crema buna sau ceva tratament?:-s

Răspuns Câştigător
| CONdeUMBRA a răspuns:

Depinde enorm si de tipul tenului tau. eu ce as putea sa-ti recomand. daca iti este ft uscata fata si ai un ten de asemenea uscat nu mixt poti incerca cu incredere crema de galbenele e foarte buna, eficienta, eficace si ft putin costisitoare (hidrateaza si vindeca anumite chestiute insa poate da un aspect gras de tenul e mixt). ori poti incerca cu o crema hidratanta. de la Elmiplant, Gerovital, Dove, Garniere. totul tine sa-ti cunosti tipul de ten.
Mai poti incerca si chestiile naturiste. gen masti hidratante cu miere, ou, lapte. infuzie de flori, plante, fructe (eu una-s fan tratamente naturiste) :p. si uite cateva idei.
Retete pentru ingrijirea tenului uscat

Tratamente naturiste cu BANANA :
masca din una, doua sau mai multe banane, ajunse la maturitatea fiziologica (bine coapte). Fructele se strivesc cu degetele pana devin o pasta care se intinde bine pe fata. Dupa 30-60 de minute se inlatura si se spala cu apa de ploaie fara a utiliza sapunul. Are actiune tonica, emolienta.

Tratamente naturiste cu CAIS :
masca din fructul plantei (caise) ajuns la completa maturi­tate fiziologica; se curata de coaja, se scoate samburele si se piseaza pana se obtine o pasta; se amesteca cu smantana si se aplica pe fata. Smantana anuleaza efectul astringent al caisei.

Tratamente naturiste cu CASTRAVETE :
a) suc obtinut prin storcatorul de fruc'te sau prin stoarcere in tifon dupa ce castravetii se dau prin masina de tocat carne; sucul se aplica pe fata cu ajutorul unui tampon de vata, apoi se pun comprese pentru 20 de minute folosind un tifon; sucul de castraveti hidrateaza si catifeleaza pielea;

b) daca tenul este prea uscat, la 250 ml suc de castraveti se adauga o lingura de ulei de migdale sau, in lipsa acesuia, ulei de masline, floarea soarelui; se agita bine continutul intr-o sticla si se unge tenul; se lasa 30-60 de minute, apoi se spala bine cu o infuzie calduta de musetel;

c) lapte de castraveti obtinut prin macerarea a 6 felii de castravete proaspat, curatit de coaja, intr-un pahar de 250 ml lapte proaspat de vaca; se foloseste zilnic. Dupa ce se usuca se inde­parteaza cu apa de roze. Un alt procedeu consta in combinarea a 100 ml suc castraveti cu 100 ml lapte proaspat de vaca; cu acest amestec se sterge tenul, gatul. Se pot aplica si comprese. Dupa ce se ridica compresa si se usuca pielea, se sterge cu apa de roze folosindu-se un tampon de vata.
Tratamente naturiste cu GALBENELE :
infuzie din o lingura flori uscate si maruntite peste care se toarna 250 ml apa clocotita; se lasa acoperita 30 de minute; se strecoara; se foloseste sub forma de comprese pe fata. Are actiune antiinflamatoare.
Tratamente naturiste cu LAMAI:
masca cu suc obtinut prin stoarcerea a una-doua lamai, amestecat cu galbenus de ou si eventual o lingurita de miere. Compozitia obtinuta se aplica pe ten timp de 15 minute. Se spala apoi cu apa de ploaie.
Tratamente naturiste cu TARATE :
masca din 15 g tarate de grau, 10 g caolin, 5 g miere si apa distilata sau apa de ploaie pana se obtine o pasta consistenta. Pasta se aplica pe fata pentru 30 de minute si chiar mai mult. Actiune buna pentru tenurile uscate, congestionate.

Sper sa-ti fi fost de folos :p

4 răspunsuri:
| Bee123 a răspuns:

Da-te cu crema hidratanta, asa mi s-a intamplat si mie

| DrunkShepp a răspuns:

Incearca nivea ulta hidratanta e o crema NIVEA care are un autocolant cu un circ sau ceva pe ea sau e o crema norvegiana care e si prin reclame.multa noroc! poate esti deshidratata incearca sa bei mai multe lichide

| MrsDraculescu a răspuns:

Dupa dus, da-te cu o lotiune hidratanta, eu am de la avon.
si seara da-te pe maini cu unt de corp
succeswinking

| SlendeR a răspuns:

Du-te la doctor mai bine straight face sa nu ai vreo iritatzie eu stiu...