| adryNY a întrebat:

Deci, acum un an si ceva tatal meu a inselat-o pe mama a treia oara... De atunci eu nu-l pot ierta. Asta s-a intimplat cind eu aveam 13 ani. Pina atunci el pentru mine era ceva ideal. Eu foarte tare tineam la dinsul. Dar deja de 2 ani nu mai pot vorbi cu dinsul. Clar lucru ca vorbesc, asa putin, ce ma intreaba el si raspund doar cu "Da" si "Nu"...Si in genere m-am dezamagit in toata partea masculina.
Am inceput sa observ tot mai mult, ca tata se supraapreciaza, se lauda mereu. Peste un an sora mea pleaca la invatatura peste hotare, iar eu o sa invat in tara... De fapt am observat ca in ultimul timp el isi da seama din ce cauza eu ma comport asa cu el. Dar si pina in ziua de azi nu si-a cerut scuze.Nu vreau sfaturi, ma intereseaza parerea voastra despre inselarile parintilor...

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Scuze nu cred ca isi va cere de la tine, poate ar trebui sa-l ierti chiar daca nu vei uita, tatal tau nu cred ca este nici primul nici ultimul care a inselat sau inseala

| annyalexa a răspuns:

Lucrurile astea se intampla in aproape toate familiile, cuplurile din ziua de azi. Exista si exceptii, e adevarat, dar sunt prea multe tentatii. Atat femeile cat si barbatii au tendinta de a insela la un moment dat. Sunt lucruri firesti (asta datorita naturii, acest lucru nefiind moral). Daca se ajunge la a insela persoana cu care esti de mai multe ori. e clar ca este o problema mai complicata.

| Luchius a răspuns:

Infidelitatea intr-o relatie poate avea mai multe cauze, insa poti fi sigura de faptul ca daca un parinte inseala asta nu inseamna nicidecum ca nu-si iubeste copilul.De obicei inseli cand esti afemeiat, cand nu ti se satisfac nevoile, sau cand e prea monoton.Asadar relatia tata-copil nu ar trebui sa aiba de suferit din cauza asta, pana la urma poate are si mama vina ei.

| adryNY explică:

Chiar va multumesc pentru raspunsurile voastre... si sunt de acord cu voi. Am incercat cateodata sa ma gandesc ce ar fi daca il voi ierta. Mai degraba daca pot sa-l iert, si nu prea pot. Ms