| hiphop00000 a întrebat:

Deci am o mare problema, totul a pornit de la mamaimea care este o femeie foarte enervanta.parintii mei nu ma lasa sa stau afara de exemplu de la 6 pana la 9 ei ma lasa de la 4 pana la 8, si nu daca ies in fiecare zi ma cearta! Va intrebati ce treaba are mamaimea cu toate astea? pai ea ma paraste ori de cate ori are ocazia! le spune parintilor mei ca am stat nu stiu unde, si minte ca sa ma faca pe mine mereu sa sufar! Eu cred ca se simte foarte bine cand vede ca altul este certat si... Daca nu ar fi ea nu am avea certurile pe care le avem.Acum sunt si-asa nu aveam voie sa ies din casa in fiecare zi. acum ies de 2 ori pe saptamana:o astea se intampla din cauza ei! Am discutat cu parintii, le-am explicat ca nu mai e pe timpurile lor, ca lumea s-a schimbat, ca e vara dar nu inteleg! Poate ca daca nu ar fi existat ea totul ar fi fost altfel, pentru ca ea ma spune la fiecare pas orice ar fi! Nustiu ce e in mintea ei chiar vrea sa ma distruga definitiv? Eu cred ca are o boala psihica, dar nu stiu care! Va rog ajutati-ma, pur si simplu numai pot sa traiesc asa, mi-as fi dorit sa am alta bunica! Viata mea a fost, este si va fi pierduta din cauza ei!

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Viata ta e pierduta fiindca nu poti iesi decat de doua ori pe saptamana afara? Hai sa fim seriosi, lasa rasfatul, ca o sa incepi si tu sa crezi prostiile astea.
Dar daca ai fi la orfelinat cum ar fi? Atunci ai spune: multumesc lui Dumnezeu ca sunt sanatoasa si am toata viata inainte sa imi fac un drum si o cariera.
Exista probleme mult mai mari pe lumea asta si oamenii traiesc si le fac fata. In loc sa te vaieti ca si cum s-ar fi sfarsit lumea, mai bine fi multumita ca ai casa, familie, ce manca, ce pune pe tine, ca nu ranesti la porci de la 5 dimineata, a nu cersesti, ca nu esti bolnava si nu te lupti in fiecare moment cu moartea. Alea sunt probleme si totusi oamenii care le au traiesc si nu se vaieta ca tine.
Iti propun o solutie: incepe un nou an scolar. Alege-ti amteria ta preferata si du-te la Olimpiada, dar invata sa ajungi la Nationala. Daca iei macar o menstiune la faza nationala, vei vedea ca printii tai isi vor schimba atitudinea fata de tine, vor avea mai multa incredere in deciziile tale. Demonstreaza ca esti capabila sa faci asta si abia apoi poti avea si pretentii.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunshine, cred ca e rusinos sa ai 12 ani si, dupa modul de gandire, toata lumea sa creada ca ai 10 ani. Poate ar trebui sa te mai gandesti la asta, sa vezi cum poti recupera handicapul asta dramatic.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Definitie din DEX (era bine sa verifici inate de a te oftica inutil): HANDICÁP, handicapuri, s. n. 1. Totalitatea punctelor cu care o echipă a fost pusă în inferioritate de echipa adversă.
Asadar, observi ca toata lumea te crede cu 3 ani mai mica decat esti, judecand strict dupa modul de a gandi si a te exprima. Ziceam ca ai mult de munca inainte de a recupera acest mare dezavantaj pe care singura ti l-ai creat. Eu cred ca m-am exprimat suficient de clar, mai ales ca si la 12 si la 15 ani, trebuia sa stii sensurile cuvantului handicap.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai, banuiesc ca sub 14 ani si nici daca esti fata ori baiat, doar banuiesc ca esti fata.
Eu stiu ca, de obicei, bunicii isi iubesc nepotii si le permit chiar mai multe decat parintii, se pare ca la tine este situatia contrara si nu spui de ce este asa. Tu singur poti analiza cauzele pentru care este asa si sa remediezi situatia, poate gresesti si tu prin faptul ca nu esti mai apropiat/a fata de bunica, sa-i arati ca o iubesti, s-o bagi in seama, sa o ajuti cu cate ceva de care are nevoie etc si o sa vezi ca situatia se va schimba. Succes si numai bine!

| ghineanamaria a răspuns:

Cineva sa stii ca ar trebui sa te uiti la intrebarile fetei din urma si vezi ca are 15 ani nu 10-12 cat ai zis tu

| MeduzaInaripata a răspuns:

Spune-i si ei ce ai spus acum. Fiind copila, profita de copilarie cat mai poti si... fa-i tot felul de farse, nazdravanii, ce-ti vine tie prin cap. Asta iti va ocupa timpul si...laughing vei rade mult. Ce conteaza daca te vor certa parintii atata timp cat tu o sa-ti aduci aminte cu bucurie de momentele astea can vei fi mare. Mult succes!winking

| AnaBlackVampire a răspuns:

Ai vorbit cu parintii tai dar cu bunica ta ai discutat despre lucrul acesta? Explicai pe un ton calm ca nu mai esti un copil si ca este bunica ta nu mama ta! Ca lucrurile s-au schimbat si de asemenea si vremurile in care traim! Si incearca sa ignorii unele vorbe aduse de bunica ta...sa nu te afecteze atat de mult si sa vada ca pe tine nu te ma poate manipula! Si cu parintii tai ar trebui sa mai discuti (pe rand) incearca cu mama ea te va intelege cel mai repede!

Bafta!big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum ai expus problema cred ca ai vreo 10-12 ani. nu poti spune ca o viata e pierduta pentru ca nu te lasa parintii afara de fiecare data cand vrei tu.aici dramatizezilaughing poate au nevoie de ajutor, poate considera ca timpul pe care ti-l acorda e destul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.ai dreptate.mai bine ar muri mamaia asta a ta. ea nu intelege ca i-a trecut vremea, ca e baba si nu se mai uita nimeni la ea? acum e vremea ta, sa stai pe afara toata noaptea, sa faci sex cu cine vrei tu, sa bei ceva cu gasca, sa faceti tampenii, pentru care vor raspunde parintii, copii pe care normal nu-i doriti, deci chirotaje ca, ce naiba aveti responsabilitate, sau anticonceptionale care va ingrasa, cu timpul, aducandu-va la disperare cand o sa spuneti; ce bine era daca ascultam de mamaia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci dragutahappy la cum gandesti... crede-ma ca si 12 ani e multlaughingsi eu am 15happy si nu ma plang ca"Viata mea a fost, este si va fi pierduta din cauza lu MAMAIMEA"laughing) si apropo, daca ai sa cauti in DEX ai sa vezi ca nu exista cuvantul mamaimeahappy la 15 ani ai tai ar trebui sa stii astahappy :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ceva draga? fac ceva pe comentariile tale de 2 bani. eu nu te-am insultat asa cum ai spus tu, ti-am dat de inteles ca esti imatura si ca ar mai trebui sa mai pui mana pe DEX, nu mereu, dar asa, din cand in cand.asta nu se cheama insulta, se cheama atentionare, iar tu, daca ai fi fetita desteapta, n-ai lua-o in nume de rau, ca pana la urma urmei, asta e un site in care ne ajutam reciproc, nicidecum pentru insulte. inca ceva: ti-am citit celelalte intrebari, asa de curiozitate, ca sa-mi dau seama cam ce fel de persoana ai fi. dupa cum credeam, esti o copila careia nici mucii de la nas nu i s-au uscat(scuza-ma ca-ti zic), si deja ai chef sa...nu mai zic(cei ce nu inteleg la ce ma refer, sa citeasca si intrebarile celelalte ale domnisoarei). de aia nu te lasa parintii afara cat visezi tu, de aia"mamaita" se ia de tine draga, pentru ca ei stiu ce fel de copil cresc, nu le e greu sa descifreze asta in comportamentul tau, pentru ca ei au fost ca tine.pentru ca ei sa poata avea incredere in tine, tu trebuie sa le inspiri incredere, iar increderea in tine o dobandesc prin diferite lucruri care trebuie sa vina din partea ta:sa ii asculti, sa ii ajuti, sa inveti si muuuulte altele.stii cum? imi vine sa si rad cand vad cat de penibila poti fi, imi vine sa si plang cand vad din ce in ce mai multe fete micutze care ajung sa faca prostii de la varsta pe care o ai tu, sau chiar mai mici. draga, cu tine nu-mi mai bat capu, ca ar fi o risipa de timp pentru mine, niste nervi facuti in plus pentru cineva cu care nu se merita, pentru ca oricum nu se prinde nimic de tine acum... sau cine stie? poate n-o sa se prinda niciodata. take care dragutzowinking

| hiphop00000 explică:

Am 15 ani