| Denisa a întrebat:

Relatia mea cu parintii este una foarte incordata. Mama este o persoana foarte rece, restrictiva. Daca incep sa plang ea rade. Daca are ceva cu mine are grija sa ma faca de rusine in public. Se comporta cu mine de parca as fi un obiect, nimic nu ii convine si tot timpu incearca sa ma schimbe dar nu imi zice ce ar vrea sa schimbe la mine, pur si simplu imi zice ca nu sunt buna si ca sunt rea. Eu cred ca are nevoie sa mearga la un psiholog pentru ca ea nu a fost mereu asa. Tata e la fel un om foarte rece si retinut. Nu am cu cine sa discut si in ultima vreme mi s-au intamplat multe lucruri grave (prietenul meu m-a violat). Din cauza problemelor de acasa am inceput sa beau de fiecare data cand mi s-a oferit ocazia. M-am imbatat si am inceput sa o i-au pe o cale foarte distructiva. Din fericire, in urma ultimului eveniment cand am fost violata, am realizat ca nimanui nu ii pasa de mine si ca nu are rost sa ma distrug pe dinauntru si pe dinafara de suparare. Acum incerc sa ma schimb. Am inceput sa imi schimb aspectul fizic, sa fac sport, am lasat alcoolul si petrecerile si ma axez pe scoala. Intrebarile mele sunt urmatoarele: cum as putea sa ma inteleg mai bine cu parintii mei? Ma doare foarte tare toate certurile acestea. De discutat nu se pune problema. Nu ma inteleg. Si o alta intrebare: eu sufar foarte mult din cauza prietenului meu care m-a violat. Totusi am ales sa fiu cu el pentru ca ma gandesc ca nimeni nu va mai vrea sa aiba o relatie cu mine odata ce nu mai sunt virgina. El se comporta de parca nimic nu s-ar fi intamplat. Orice sfat sau critica e binevenit. Multumesc. ( am 18 ani)

Răspuns Câştigător
| IamTitanum a răspuns:

Buna! Din scrisul tau corect imi dau seama ca esti foarte educata deci, cum ai zis si tu parintii tai nu au fost mereu asa.Iti recomand sa te duci tu prima la psiholog (daca nu iti permiti cred ca merge si psohologul unitatii tale de invatamant) si sa discuti despre viol.Nu cred ca ar trebui sa sa imi fii cu baiatul ala daca a facut ce a facut. Zici ca tai cu el deoarece ti-e frica ca nu iti vei mai hasi pe altul ca numai esti virgina.Sa stii ca niciun biat nu poate stii de cum te vde in fata daca esti virgina sau nu, decat daca a aglat de viol si atunci nu e vina ta pentru aceasta situatie, deci explica-i baiatului prin ce ai trecut si daca te place va intelege.Trebuie sa iti gasesti pe cineva.Cum ziceam du-te tu prima la psiholog, dupa cateva sedinte cheama-ti si parintii. Poate ca se comporta asa pentru ca cred ca daca ai fost violata numai esti aceeasi, din contra ar tr sa iit dea multa atentie, sau poate ca relatie lor de cuplu e una rea si se razbuna pe tine.Ma bucur ca te duci la sala si ca te axezi pe scoala, deci BRAVO si succes cu ce ti-am zis

15 răspunsuri:
| ELLSSA a răspuns:

Daca spui ca ai tai parinti nu erau asa reci, de ce nu incerci a discuta cu fiecare in parte despre problemele lor si problemele tale?
Iar prietenul tau se pare ca nu te merita/apreciaza/respecta si bine ar fi sa pui punct relatiei cu el.
Nu mai gandi ca daca nu mai esti virgina, nu o sa te mai vrea nimenisad
Ai grija de tine in viata si nu lasa scoala si sportulhappy

regis
| regis a răspuns:

Denisa, traim vremuri in care fetele nasc si nu pot obtine certificatul de nastere pentru ca nu au buletin, iar tu iti faci probleme ca la 18 ani nu ma esti virgina? Si crezi ca virginitatea sta intr-o porcarie de pielita la intrarea in vagin?
Baietii nu mai apreciaza oricum de mult virginitatea, cu siguranta acel viol nu va conta din punctul acesta de vedere. In schimb sunt sigur ca vei trece mai usor peste amintirea lui cu ajutorul unui psiholog, cu atat mai mult cu cat iti este imposibil in acest moment sa discuti asta cu parintii tai. Violul produce suferinta psihica, iar de una singura este greu sa treci peste.

| BRG a răspuns:

Caută cartea tinerii se întreabă răspunsuri practice, acolo vei găsii soluții la problemele tale.

| Denisa explică:

Parintii mei nu stiu ca am fost violata. @Iony, nu va fi nici un bebe. Va multumesc pentru sfaturi. Am decis sa ma despart de iubitul meu, sa ma mut o vreme intr-o garsoniera pe care o avem si sa ma relaxez. Voi urma sfatul vostru de a merge la un psiholog.

| agentulagent a răspuns:

Intradevar cred ca ai o problema. Raspunsul la problemele tale nu le vai gasi niciodata pe un site de genul asta, sau pe internet. Cea mai buna solutie este sa mergi la un psiholog si sa discuti cu el. Sigur ai sa fii mai bine dupa ce vei merge.
Sincer iti spun, sunt foarte curios sa imi spui cand ai rezolvat problema.
In legatura cu prietenul tau; cred ca este un nemernic odata ce te-a violat. Mai bine ai incerca sa-l uiti. De gasit baieti ai sa mai gasesti chiar daca nu mai esti virgina, te asigur eu.

Sper ca ti-am fost cat de putin de ajutor.
Bye

| IamTitanum a răspuns:

Scuze de greseli
*aflat
*psiholog
*vede
Mai sunt si altele, scuze dar m-am grabit

| DeeDeeInnocentLove a răspuns:

Buna,o intrebare am, totusi ai 18 ani nu mai esti un copil, ai stat de vb cu mama u de la femeie la femeie? uite pur si simplu arata-i acest text si pune-o pe ea sa raspunda la el daca ai retineri fata de ea sa poti avea un dialog... ca banuiesc ca esti sub anonimat...nu stiu iar cat priveste prietenul u e un om de nimic, lasa-l nu te merita! viata e frumoasa si sunt atatia baieti cu bun simtwinking. mult succes si nu uita viata e frumoasa merita traita:*

| Zmeurik1 a răspuns:

Eu nu cred ca ai facut o alegere buna fiind din nou cu el pentru ca sincer daca a facut ce a facut nu te merita deloc, nu are respect pentru tine. Si tu in primul rand ar trebui sa te respecti pe tine si sa nu gandesti asa, ca nimeni nu va mai vrea sa fie cu tine. Nu este adevarat. Vei vedea. Si referitor la parinti, imi pare rau pentru tine. Le poti face programare la psiholog. Nu stiu ce sa zic. Si un sfat: sa nu renunti la scoala si sa nu te lasi influentata de ceilaltiwinking

| AcidCuSange a răspuns:

Imi pare tare rau pentru tine! Nici nu stiu ce sa zic... Daca nu poti sa ii duci la un psiholog sau la un doctor,cheama-i tu sa vina la voi acasa [adica ambulanta].Iti propun sa faci asta cand tatal si mama ta dorm,si sa vorbesti cu asistenta de la ambulanta problema lor si sa ii ia la spital. Apropo,lasa-l pe prietenul ala al tau, sa minti pe urmatorul prieten al tau ca inca esti virgina, oricum o sa te spovedesti la un moment dat si o sa scapi de pacatul acesta cu minciuna.Iti propun ca daca nu merge sa iei parintii tai la spital cu ambulanta,sa stai intr-o zi in fata lor,dimineata,cand se trezesc, si sa ii intrebi cum vor ei sa te schimbi, poate asta este problema.Nu risti, nu castigi! Eu iti doresc extrem de multa bafta.

| eclipsegirl31 a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa te desparti de prieten! Definitiv! Nici sa nu te gandesti ca nimeni nu va mai vrea o relatie cu tine deoarece nu esti virgina! Asta este o prostie! In zilele noastre nimeni nu se mai uita la asta. Scoate-ti din cap lucrul ca nimeni nu o sa te mai vrea daca nu mai esti virgina! Eu in locul tau l-as reclama la politie pe prieten, dar in fine...despartirea de el este putin lucru, dar totusi sa te desparti de el! Iti garantez ca o sa fie si alti baieti si in zilele noastre 90% nu se uita dupa fete virgine. In privinta parintilor, avand in vedere ca ai 18 ani,deschide-le ochii si daca nu vor sa te asculte,tipa la ei, fa-te ascultata,respectata. Daca relatia ta cu parintii tot nu functioneaza, incearca sa iti faci noi prieteni, mai ales prietene si cere-le sfatul, ajutorul, pentru asta sunt prietenii. Sa nu crezi ca daca le povestesti ce ti s-a intamplat o sa te alunge, din contra, sunt absolut sigura ca o sa te ajute, tine minte, prietenii te ajuta orice probleme vei avea si te sprijina. Ar fi bine sa devii independenta, nu mai esti minora! Eu in locul tau cred ca faceam ravagii, sunt o fire mai rebela si am respect pentru mine, sub nici o forma nu as mai sta cu un asemenea prieten, din contra, nu stiu ce as fii in stare sa ii fac. In fine... sper din suflet sa treci peste. Renunta la bautura deoarece mai tarziu te va afecta cu siguranta. Si spune-le parintilor despre problema cu iubitul, oricat de duri si reci sunt, crede-ma ca iti vor tine partea si te vor sprijini. Sper sa ti se rezolve problemele, si tine minte, trebuie sa iei atitudine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si toate astea in urma nescultarii de parinti si a rebeliunii adolescentine.asta e. capul face, capul trage.nu te inteleg ei? nici nu mai vor sa te inteleaga fiindca oricum faceai cum te taia capul.acuma esti libera sa faci cum vrei.ai 18 ani.parinti nu mai ai.traiesti cu un violator, bravo tie ca ai fost bleaga, si vad ca ai ramas tot asa. vrei un sfat? e cam tarziu.dar pot sa-ti spun; MATURIZEAZA-TE.alege bine orice optiune si cantareste-o bine.cand parintii tai au vrut sa fie langa tine, nu i-ai vrut tu.acuma ar fi bine sa fie, dar nu te mai vor ei.deci? traieste-ti viata.si invata si pe mucoasele astea de pe TPU, ce si cum cu adolescenta si parintii.

| vicecity8 a răspuns:

In primul rand sa stii ca eu am 12 ani si cred ca o sa fii surprinsa ca raspunsul meu chiar o sa te ajute. In legatura cu parintii tai: Incearca sa vb cu ei si daca nu functioneaza oricum mai ai cativa ani si te vei mutain alta casa si iti vei intemeia o familie si adicand vorba in legatura cu iubitul tau ar trebui sa te desparti dar ai grija cum o sa ii zici deoarece s-ar putea sa reactioneze nervos din cate ai scris tu despre el asa ca ai grija! Sper ca te-am ajutat. Fundita? big grin

| razzvan27 a răspuns:

In primul rand faptul ca nu mai esti virgina nu te va impiedica sa ai o alta relatie.e o prostie sa crezi asta.daca te-a violat da-l dracu si gaseste pe altcineva. poti si sa ramai cu el daca se comporta cum ar trebui.iar in legatura cu parintii ta, incearca sa discuti cu ei si sa le spui ce ai pe suflet. daca nu tine treaba, nu iti mai bate capul, inseamna ca sunt dobitoci.incearca sa vezi care e cel mai bun drum pentru tine si urmeaza-l.chestia cu bautul si mai stiu eu ce nu te va ajuta cu absolut nimic.din contra iti va face mai mult rau.asta e parerea mea happy nu e obligatoriu sa fie solutia ideala, doar asta as face eu happy

| ingerash_6577 a răspuns:

Pat stai putin... parinti tai ce au zis: (vei pastra copilui?) daca da asa cum sper sa fie atunci trebuie sa stai cu baiatul sa va fceti o familie si o sa scapi de parinti. stiu ca acum scoala e mai importanta decat bebelusii dar abandoneaza 2 ani scoala pentru binele bebelusului.

| cristina_6087 a răspuns:

Buna...
am scris ceva dupa care am sters mi-am facut cont special pentru a -ti da un raspuns, dar e prea mult de zis asa ca daca vrei lasa adresa ta de mail si vb in mail... aici vei gasi fel si fel de pareri si raspunsuri. te pup have a nice day...