| anonim_4396 a întrebat:

Deci am o problema ...sunt noua in scoala de anul asta si am ajuns intr'o situatzie deplorabila.adica toata lumea isi bate joc de mine, azi de ex mi'au dat cu parizer in par:-s:-s.2 din colege(cu una ele am avut niste divergente mai violente)iar cealalta e prietena ei cea mai buna au efectiv ceva cu mine.fostul iubit la fel, singuri cu care ma inteleg bine sunt colega de banca si geamana ei, 1-2 fete si vreo 2 baieti. Chestia asta e normala? adica vin dintr'un mediu mai diferit (si din alt oras) si probabil se simt putin amenintate(pentru ca toti baieti ma placeau atunci cand am venit) si nu stiu. poatew incearca sa se simta mai superioare, dar baietii? si oricum nu am facut nimic prin care sa ma laud gen "uite ce slaba sunt eu iar tu ai o burtica generoasa" am lasat ca asta sa se vada de la sine, si totusi. ce se intampla? ar fi momentul sa iau masuri?(deja am ajuns cu cateva reclamatii la diriga)

4 răspunsuri:
| DenysaLove a răspuns:

Buna, mai intai as dori sa-mi raspunzi la o intrebare:cati ani ai? nu pentru a-ti reprosa ca Doamne fereste nu am ce insa vreau sa stiu ca sa stiu ce sa iti raspund si din parerea mea persoanala.

| DenysaLove a răspuns:

Buna, asa pateam si eu stai linistita, nu trebuie sa mai fii timida asta daca esti pentru ca eu eram asa din cauza ca eram timida.Incearca sa ripostezi si u insa sa nu va luati la bataie sau lucruri de genullaughing. Mai intai incearca cu vorba buna iar dupa daca nu merge cheama-ti parintii la scoala si dupa daca tot nu merge incearca sa te iei si u asa un pic de ea.

| Stefania3001 a răspuns:

Buna! Normal ca ar trebui sa iei masuri. Data viitoare cand se mai i-au de tine iate si tu de ele, intreabale ce au cu tine... dar fa-o pe un ton mai ascutit ca sa simta ca esti nervoase. Sper ca se vor invata minte.Multa bafta!love struck. Funda?big grin

| Azelle_1644 a răspuns:

Paii. o sa se comodeze cu tinee mai greuu. pentru ca esti noua. Am avut si eu colege noi. unele le-am placut. unele nu. adica. ca firee. daca e de treaba etc. De exemplu cand eram clasa a5-a a venit o fata pe nume Madalina. si nu imi placea deloc de ea. era enervanta. si nimeni din cls nu o suporta. bateau joc de ea. o facea taranca etc. a plans de multe ori. ea nu prea a luat masuri. ca nu putea sa se puna cu noi blushing. Dar cu timpu. toata lumea a inceput sa accepte. sunt a8-a. desii si acum ma mai enerveaza. dar e mai suportabila sa zic laughing. am mai avut una. anul trecut. in clasa a7-a. Si se dadea la baietii la greu. logic ca si baietilor le placea. si se mai dadea si la prietenul meu. iti dai seama ca m-am luat de ea. dar ea radea. ca era mai proasta de felul ei. oricum cat ii ziceam. la fel facea. din fericire s-a mutat. mai am avut una laughing te plictisesti cred ca. dar iti dau cateva exemple ca sa stii de ce nu prea se plac "colegii noi" intr-o cls. mai era un care tot venise din a5-a. era micuta. nu zici ca era a5-a. mai degraba a1-a. si de aia isi bateau joc de ea. In cazul tau. stai linistita. ca timpu e rezolvarea. dar daca ma gandesc.ca ti'a pus parizer in par e grav laughing. dACA imi faceau mie chestia asta. sincer ma infingeam in parul lor. ce dracu. am ajuns sa mi se puna si parizer in parr laughing. Paii sfatul meu. lasa bataia. Platesti cu aceeasi moneda. de exemplu tu. iei o guma laughing o mestecii bine. si inainte orelor. daca poti sa intrii. intri pe furis in clasa. si pui guma pe scaun. dar ai grija sa nu fie prea accentuat ca sa nu observe cand se aseaza. faci asa la amandoua. a doua zii. pui apa. dar vezii cum pui. asa. picaturii mai mult si ca sa nu se observe.ca oricum o sa simta uzimea putin. sau daca vrei direct pe fatsaa. iei guma si o lipesti in parul ei laughing) sau cand merge. scrii pe o foaie "Sunt ratata" Si cica. ai inpinso. dar asa mai incet sa nu zica ce ma impingi. si lipesti aia cumva laughingdaca vine sa se ia de tine. si tipa etc. paii tipi si tuu. ce de parca ele putin ti'au facut. :p. Daca nu vrei sa faci chestiile astea. Rezolvarea. este timpul! big grin Sper ca te-am ajutat.big grin Funda?:*