| Kiddo_2770 a întrebat:

Deci dimineata m`am trezit cu ochiu umflat tare! din nou. pleoapa. Si asta nu-i tot. fac conjunctivita cam la 2 saptamana!
am fost la doctori si toti imi zic ca nu am nimic!
si doar la un ochi. la ce stangstraight face
chesti asta e cam de un an
inainte faceam cam la 2 luni...si de cand is in anglia saptamanal aproape
mi se face ca o membrana rosie in coldu ochiului stang...si doare!
si sau cateodata ma tresez cu el umflat!
nu mai stiu ce sa fac.
am luat pastile de alergii picaturi de conjunctivita am fost la o groaza de doctori!
si nimic!
straight face

sti despre ce e vorba?
pentru ca deja e un chin!
m`am saturat sa traiesc cu frica ca maine mi umflat ochiu!
si pierd scoalastraight face
multumesc!

3 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Am patit si eu la fel, eu sunt in Franta si mi-au dat niste picaturi numite Ciella cu care speli ochiul si o crema antibiotica cu care te dai dupa ce speli ochiul cu acele picaturi.Crema se numeste Atebemyxine.Eu zic sa mergi la o farmacie si sa se uite un/o farmacist/a la ochiul tau ca de multe ori ei is mai priceputi decat un doctor. Mie mi-au trecut cu astea care mi le-a dat farmacistul.

| nana a răspuns:

Buna Kiddo. Din pacate, conjuctivita este greu de tratat, trebuie neaparat tratament medical si personalizat in functie de gradul in care evolueaza boala.Primul lucru pe care il poti face este sa speli ochiul bine cu ceai de galbenele, apoi sa pui comprese reci pe ochiul inchis.Compresa rece ingusteaza vasele de sange si inchide edemul(dunga rosie umflata de pe pleoapa). Evita sa te stergi cu mana la ochi, pentru a nu irita mai rau.Nu folosi in comun prosopul, folosestel strict numai pe al tau. Poarta ochelari, daca ochii tai sunt sensibili la lumina.Nu folosi farduri de ochi.Cumpara de la farmacie picaturi sau unguent oftalmologic pe baza de antibiotic.Sistemul tau imunitar are nevoie de ajutor, ia si vitamine.In rest ce sa spun, tot medicul te v-a scapa de conjuctivita. Sanatate si pup.
nana

| nutecunosc a răspuns:

Iti zic un secret... e cam ciudatlaughing
dar merge... pune pipi`laughing
stiu suna naspa dar chiar iti trece:*