| anonim_4396 a întrebat:

Deci, eu o sa plec in Franta peste cateva zile. Imi puteti spune cum e sistemul educational acolo? a mai plecat cineva in Franta? A mai invatat cineva acolo? Cum sunt oamenii? (sa prezicez ca ii vad pe francezi ca pe niste extraterestri :-s ) Scoala e grea? deci pe mine ma preocupa in general scoala (am 16 ani ). Sper sa puteti sa imi raspundeti la intrebare. Multumesc big grin

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Scoala la ei are anii putin mutati, nu ca la noi ca la 14-15 ajungi la liceu, etc, e putin mai diferit.[uite aici daca intelegi ceva http://en.wikipedia.org/wiki/File:EducationFr.svg ]
E destul de complicat de explicat, dar presupun ca la mari diferente nu te poti astepta. Cred ca cea mai mare diferenta e stilul cum se preda acolo, ce activitati au ca sa te faca sa inveti mai bine, orele in sine pe saptamana [nu ca la noi la liceu iti toaca pe gat 10 ore din materia x].

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scoala incepe pe la 8 dimineata si se termina in jurul orei 16 dupa-masa, cu pauza de pranz de vreo ora sau ceva mai mult, sa ne povestesti primele impresii;-D bonne chance