| anonim_4396 a întrebat:

Deci la trapezul dreptunghic cum mai venea congruenta la unghiuri?

2 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

00000000000 straight face

| catalin0123 a răspuns:

Trapez dreptunghic: cand una din laturile neparalele este perpendiculara pe baza atunci trapezul este dreptunghic. Trapezul Dreptunghic are proprietatile ca si trapezul isoscel. Proprietatile sale sunt : diagonalele sunt congruente; în cazul în care diagonalele sunt perpendiculare, înălțimea este egală cu linia mijlocie, iar aria este egală cu pătratul înălțimii; laturile neparalele sunt egale fiecare cu radical din suma pătratului înălțimii și pătratului semidiferenței laturilor paralele; aria este produsul dintre linia mijlocie și înățime; unghiurile opuse sunt suplementare Într-un trapez dreptunghic isoscel unghiurile alăturate unei baze sunt congruente. Într-un trapez dreptunghic isoscel ambele diagonalele sunt congruente Dacă într-un trapez unghiurile alăturate unei baze sunt congruente atunci trapezul este dreptunghic isoscel Dacă într-un trapez diagonalele sunt congruente atunci trapezul este dreptunghic isoscel.