| AnDutZzA020 a întrebat:

Deci nu mai suport. Am 15 ani..acum trec in clasa a 9a iar ieri aveam ocazia sa merg la un concert intr-o cafenea. Concertul incepea la 22:00. Mi-am rugat frumos mama sa ma lase...si imediat a inceput cearta in casa. Cica "copii de varsta ta n-au ce cauta in cafenea", insa toata gasca mea de prieteni au fost acolo, mai ales fete. Daca intelegeti...m-am simtit foarte prost cand le-am zis ca nu ma lasa mama sa merg. Nu inteleg cum pe ceilalti ii lasa parintii. Dupa examen mama mi-a zis ca daca intru la un liceu bun voi fi libera.Am intrat la un liceu foarte bun si mama mea parca e "proasta", scuza-ti limbajul dar nu o mai suport. Toti amicii mei stau pana la 12 noaptea afara iar pe mine ma cheama in casa pe la 22:00, deci nu mai rezist. :'(

5 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Ar trebui să îți apreciezi mama. Urăsc persoanele ca tine, urăsc persoanele care consideră că sunt atât de mature încât pot lua decizii singure. Iar tu se vede că nu ești deloc matură.
Înțeleg că generațiile sunt din ce în ce mai idioate, chiar înțeleg asta. Totuși, ce anume nu înțelegi tu?
Mama ta îți oferă protecție, mama ta te iubești nespus de mult, mama ta nu vrea să fii ca toate celelalte fete. Vrea să fii o fată bună, vrea să te educe, însă tu nu vrei asta.
Faptul că ai intrat la un liceu bun este doar problema ta, ai făcut-o pentru tine, pentru viitorul tău.
Eu zic că ora 10 PM este cam mult pentru cei 15 ani ai tăi. Sunt atâtea pericole la care te expui și totuși nu ești deloc atentă.
Iubește-ți mama. Ea știe ce este cel mai bine pentru tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si nu inteleg? ti e ciuda ca ai o educatie mai atenta si parintii sunt interesati de tine?

| PeFuga a răspuns:

Supararea asta a ta e specifica varstei si oricat vei nega acum, peste 10 ani ai sa iti dai seama ca mama ta nu iti vrea decat binele. Daca celelalte fete nu au astfel de restrictii nu inseamna ca au mame mai bune ci ca mamele lor nu sunt atat de interesate de ce se intampla cu fetele lor.

| Sticket a răspuns:

Ma rog, deci vad doar persoane care sunt cu protectia ca vezi doamne se poate intampla ceva(ceea ce nu exclud ca's multi idioti in ziua de azi, dar ideea e alta probabil parintii tai se uita toata ziua la stiri si vad subiecte de genu x a fost violata y a fost omorat etc. si se panicheaza si devin prea "protectivi").Ca solutie nu stiu ce sa zic incearca sa-i spui ca sunteti mai multi prieteni si ca vei veni pana in fata blocului insotita de cineva, mama ta ar trebui sa-ti cunoasca 2-3 prieteni ca sa aiba mai mult incredere in tine si ei, pentru ca principala lor grija e ca ai un anturaj nepotrivit si o sa cazi prada "tentatiilor".Eu sincer daca as fi parinte si as avea fata as lasa-o afara pana la 23-23:30.Cat despre chestia cu liceul eu sincer daca as fi in locul tau cand ar incepe scoala as invata doar la ce o sa dau bacul si la restul o sa scot cv de genu 7 pe primul si 3-4 pe al doilea semestru(oricum mediile de al liceul nu prea conteaza, doar bacul din cate stiu eu.Deci ce sa zic acu... sper sa-i conving si incearca sa le explici calma ca poate avea increde in tine si in prietenii tai eventual poate sa-ti dea un telefon sa vada daca esti bine... sucess

| Lexiiiii a răspuns:

Sunt de varsta ta si ma confrunt cu aceeasi problema. Nu depinde de comportamentul tau. Totusi, suntem la o varsta la care orice ni se pare o adevarata tragedie. Nu e din cauza ca mama ta ar fi proasta sau cum preferi tu sa o numesti. E din cauza ca e protectiva si vrea sa te fereasca de necazuri. Stiu cum sunt parintii. Pot fi extrem de enervanti cu aceasta protectivitate. Protectivitatea asta e de cele mai multe ori inteleasa gresit. Stiu, stiu, suntem la varsta la care vrem disctractie si mai stiu eu ce, insa pune-te in locul mamei tale. Tu daca ai avea o fata de varsta ta care ar veni cu o astfel de pretentie ai lasa-o? Poate vei spune da, si eu as face la fel, insa nu te-ai gandi la toate ''specimenele'' pe care copilul tau le-ar putea intalni?