| anonim_4396 a întrebat:

Deci stiu ca profilul filologie poate fi si intensiv franceza,engleza, bilingvthinking acum intrebarea e daca exista si filologie simplu?

3 răspunsuri:
| Aliiinuuus a răspuns:

Da, exista :d

| ElenaSt2011 a răspuns:

Cel mai bine este sa intrebi asa ceva la fiecare liceu din orasul tau. (Exista si profilul filologie istorie, unde se fac mai putine ore de limbi straine - cam 3 ore de engleza saptamanal si 2 ore de germana, tot saptamanal).

| Ardnabella a răspuns:

Da,exista si filologie simplu! Se fac doar 2-3 ore de engleza si 2 de franceza(respectiv germana) in primul an de liceu, ulterior se mai adauga o limba straina optional.La noi in liceu, diferenta dintre profilul simplu de filologie si bilingv este ca cei de la profilul de intensiv fac gramatica si literatura, pe cand cei de la filologie simplu fac doar gramatica.Nu stiu daca regula asta se aplica in toate liceele.A, o alta diferenta este ca la profilul de intensiv se fac mai multe ore de limba straina.Multa baftahappy!