| anonim_4396 a întrebat:

Deci:trebuia sa organizam banchetul de clasa a 8a cu doamna diriginta... Dupa mai multe discutii am hotarat ca vam invita doar 7 profesori. A nu stiu cata zi vine diriginta si spune ca trebuie sa invitam minimum 17! Daca invitam doar 7 profesori am fi facut banchetul la un restaurant de 3 stele, iar daca invitam 17 eram NEVOITI sa-l facem la scoala. Dupa alte discutii s-a stabilit ca se va face banchetul la scoala.Atunci eu, gura sparta si proasta ce sunt, m-am apucat si am tipat in pauza "Daca e sa facem banchetul la scoala, eu una nu vin.Pentru ce sa dau bani pentru atatia profesori cand pe jumatate nici nu-i cunosc (ma refeream ca nu am avut noi ore cu ei). Mai bine invitati toata scoala si faceti banchet.". Cum sunt sefa clasei majoritatea s-au luat dupa mine si dna diriginta a aflat. S-a suparat si nu ne mai face banchet, iar eu, eleva ei preferata am ajuns sa ma urasca.Imi poarta pica pentru. ce am zis si cand trebuia sa ma inscriu la probele de admitere, ea nici nu mi-a zis.Era sa pierd inscrierea din cauza ei.Azi mi-a zis ca sunt ipocrita si ca sunt o nesimtita si ca nu se astepta la asa ceva de la mine.Are dreptate? Si doar pentru. niste cuvinte a ajuns sa ma urasca atat de tare incat sa ma faca sa pierd inscrierea la liceu? Ma mir cum a uitat ca am respectat-o mereu si pentru. niste prostii pe care le-am spus la nervi nu ma poate ierta.In plus o tot suna pe mama si ii zice numai minciuni cum ar fi ca m-am apucat sa fumez, sa chiulesc si tot asa prostii care nu as putea sa le fac vreodata...
Ma doare ca imi face asta dupa cei 4 ani pe care i-am petrecut sub "aripa" ei. Ce as putea sa fac sa se mai calmeze? E grav, din cauza ca din vina MEA nu mai face banchet si toti colegii mei o sa aiba de suferit nu numai eu. Ce sa fac sa ma ierte? Pot sa mai dreg situatia acum? Ajutati-ma...

4 răspunsuri:
| Sოﺁℓε a răspuns:

Si noi facem banchetul dar dirigintele nostru daca ii spunem ca noi nu vrem sa il invitam pe profesorul x el zice ca e banchetul nostru sa decidem pe cine invitam
ai gresit si tu trebuia sa ii spui mai usor cu calm nu sa auda toata scoala
cere-ti iertare e o persoana razbunatoare din cate ai zis si daca nu o sa fi bine cu ea cine stie ce o sa mai faca
si daca nu vrea sa va faca banchet care e problema? faceti voi singuri oricum e mai frumos fara profesori care sa se tot uite la tine mereu si mereu si sa nu poti sa faci nimic.

| Bob a răspuns:

E si normal sa fie suparata! Am citit ce ai scris mai sus si inca imi vine greu sa cred ca un elev a putut face asa ceva.
Pot sa-ti enumar cateva motive pentru care e atat de suparata (din punctul de vedere al profesorului):
1. Afirmand asa ceva, ai facut-o de ras in toata scoala si probabil a si primit mustrare in consiliul profesoral;
2. Ai stricat banchetul tuturor colegilor din generatia ta;
3. Ai suparat parintii colegilor tai, care tot dirigintei tale ii vor cere socoteala (si iar pica de fraiera);
4. In cazul in care a fost achitat un avans pentru mancare/bautura sau restaurant (orice avans), acea suma de bani se pierde.
etc.
Nu mai are rost sa argumentez pentru ca acum e prea tarziu.

| cristinna23 a răspuns:

Spune-i ca tu iti doreai sa faci la restaurant si ca tu si colegii tai vroiati sa faceti banchetul cu cei 7 profesori.in primul rand la un banchet elevii aleg pe cine invita si unde fac banchetul.ai gresit, da ca orice om normal, nu poate sa-ti faca atatea doar pentru niste cuvinte spuse la nervi, poate ca nu te agrea si acum isi arata adevarata fata.
explica-i ca iti pare rau si ca nu ai vrut sa creezi probleme si caa din cauza unor lucruri spuse la nervi nu trebuie sa plateasca toti

| AlinaFilip99 a răspuns:

Ai o DIRA varzaaa! Sa stii ca ai mare dreptate! Adica de ce sa dai bani pentru profesori care nu-ti predau! Iar faza cu admiterea... tu estiipocrita si nesimtita sau ea? Ce IDIOATA! Ma rog nu ai ce face cu ea... Succes!