| Eucumamajunsaici a întrebat:

Despre ce e vorba in orasul Pripiat din Ucraina?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prîpeat este un oras fantoma din Ucraina parasit la data de 27.04. 1986 din cauza dezastrului provocat de Cernobil. Oras fondat in 1970 cu populatie de 45000 de oameni, acolo s-au construit :O scoala de arte de asta sunt asa multe piane, gradinita, gimnaziu, clase 1-4, o biblioteca, un market, un hotel, un restaurant, un doua blocuri residentiale si o librarie. Daca faci un tur al orasului si intri in blocuri vei vedea multe lucruri care nu sunt la locul lor de ce nu nu sunt fantome in 1989 soldati au venit si-au aruncat in camioane tot ce au reusit de ce nici eu nu stiu.Ori cum tot orasul e contaminat ii vor trebui vreo 20.000 de ani.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Este echivalentul orășelului Cernavodă de la noi, doar că centrala lor nucleară de acolo a explodat în 1986 - e vorba despre Cernobâl.