| pinky_2290 a întrebat:

Din ce cauza apar punctele negre si cum pot sa le fac sa dispara?

Răspuns Câştigător
| Frogie a răspuns:

Din cauza secretiei abundente de sebum porii se dilateaza treptat ajungand la aspectul cunoscut al punctelor negre. .De ceva vreme sa gasesc in farmacii sau in magazinele cu produse cosmetice niste plasturi destul de eficienti care au rolul indepartarii punctelor negre in momentul dezlipirii lor. Daca tratamentele "home-made" pot parea dificile sau ineficiente atunci experienta si sfaturile unui specialist sunt intotdeauna binevenite.
Oricum, indiferent daca suntem deranjate sau nu de aparitia constanta a punctelor negre acestea nu trebuie neglijate cu desavarsire pentru ca dopurile pot bloca la un moment dat eliminarea sebumului provocand eruptii cutanate serioase...
BAFTA! happy

3 răspunsuri:
| carmenzo a răspuns:

Probabil pentru ca ai tenul mixt sau gras si nu iti cureti fata in fiecare zimacar seara...chiar daca nu te demachiezi! Si ar mai trebui sa mergi o data pe luna la un cabinet cosmetic sa ti le scoate, o sa arate foarte bine si nu e asa scump. te pup pa

| JackieSue a răspuns:

Nu stiu cauza, dar stiu cum sa scapi de ele.La Cora erau un fel de plasturi ...iti puneai pe nas stateai 10 minute cu el pe nas si dupa dezlipeai plasturele si nu mai aveai puncte negre.

| soul2soul a răspuns:

Nu stiu din ce cauza apar dar stiu ca firma AVON are o crema care le face sa dispara, deorece mama este agent AVON si o prietena dea ei a comandat o crema iar dupa cateva saptamani a spus ca functioneaza foarte bine, cauta pe internet si comanda o crema contra punctelor negre
pa