| xBiia a întrebat:

Cu ce imi pot da sa imi dispara punctele negre? M-am saturat! Le am de 5 luni

7 răspunsuri:
| Unique a răspuns:

Cum sa va preparati singure tratamentul pentru cosuri si acnee?

Daca doriti sa va vindecati de acnee, trebuie sa stiti ca exista cateva tramente pe care le puteti prepara chiar dumneavoastra. Aceste tratamente se bazeaza pe plante medicinale, mai ales ca acestea nu prezinta reactii adverse dupa utilizare.

Unul din tratamentele pentru acnee ar putea fi ceaiul de galbenele in amestec cu una sau doua linguri de miere. Folosit in fiecare seara, inainte de culcare, acest tratament inlatura excesul de sebum ce duce la aparitia cosurilor.

Praful de scortisoara si zeama de lamaie fac minuni pentru tenul dumneavoastra: preparati o pasta sau o crema din praf de scortisoara si zeama de lamaie si aplicati-o zilnic pe portiunea cu probleme; lasati-o sa actioneze cateva ore, dupa care inlaturati-o de pe fata cu apa calduta.

Exista si alte remedii naturiste pentru tratarea acneei si a cosurilor: ceaiul de menta, ceaiul de musetel, crema obtinuta din fructe de papaya si miere, crema pe baza de drojdie proaspata, apa de trandafiri, ceaiul de busuioc, infuzia de cicoare, sucul de struguri etc. Tratamentele pentru cosuri si acnee trebuie repetate frecvent pana la indepartarea aspectului bolnav al pielii. In cazul in care, dupa o perioada de timp, acneea isi face din nou aparitia, repetati tratamentele pentru acnee folosite anterior sau incercati altele noi.
Remedii naturiste in lupta cu punctele negre

Radacina de brusture este unul dintre cele mai eficiente remedii naturiste in lupta cu punctele negre. Pentru un rezultat optim si pentru inlaturarea definitiva a punctelor negre se prepara crema pe baza de radacina de brusture (se fierbe radacina pana se obtine o pasta groasa; se lasa sa se raceasca si se amesteca cu miere sau zeama de lamaie). Dupa aplicarea cremei din radacina de brusture, puteti cumpara, din farmacii, plasturi special creati pentru indepartarea punctelor negre.

Masarea tenului cu malai este o tehnica eficienta impotriva punctelor negre, dar nu trebuie sa insistati foarte mult pentru ca pielea fetei este foarte sensibila. Masca cu argila alba este si ea un aliat in lupta cu punctele negre, insa, pentru a obtine rezultatul dorit, trebuie sa folositi in prealabil si o lotiune tonica.
Sfaturi Info-ghid:

Cand urmati un tratament pentru vindecarea acneei, consumati cat mai multe lichide, fructe si legume. Urmati sfaturile noastre si bucurati-va de un ten sanatos si stralucitor!

| Ros3Blu3 a răspuns:

SI e de abia inceputubig grintongue pai spala'te pe fata desbig grin adica dimineata si seara cel mai bine
freaca'te cu malai...big grin udati fata si in palma putin umeda pune malai si freaca unde ai puctele negre si o sa vezi ca se vad rezultate... fa asta de mai multe ori big grin testataaabig grin te pupiciiiii

| MarcelinoPanivino00 a răspuns:

Xel mai indicat este sa iti cureti bine tenul. Neaparat sa te demachiezi in fiecare seara(daca folosesti machiaj), sa iti faci masti in functie de tipul de ten, si mai ales exfoliere, gomaj. O sa iti arate tenul mai fresh, mai improspatat si posibil sa scapi si de punctele negre care te macina atat.

Te puup :*

| MarcelinoPanivino00 a răspuns:

Cel mai indicat este sa iti cureti bine tenul. Neaparat sa te demachiezi in fiecare seara(daca folosesti machiaj), sa folosesti creme hidratante, sa iti faci masti in functie de tipul de ten, si mai ales exfoliere, gomaj. O sa iti arate tenul mai fresh, mai improspatat si posibil sa scapi si de punctele negre care te macina atat.

Te puup :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa folosesti Clean&Clear!creemele sunt chiar bune!si eu am avut puncte negreu si multe cosuri.am incercat cu multe creme si crede'ma ca dupa ce am folosit cremele astea mi sau mai dus!ine sa nu te stepti sa iti treaca din prima zi!
succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa folosesti Clean&Clear! creemele sunt chiar bune! si eu am avut puncte negreu si multe cosuri.am incercat cu multe creme si crede'ma ca dupa ce am folosit cremele astea mi sau mai dus! ine sa nu te stepti sa iti treaca din prima zi!
succes!

| MissG a răspuns:

Pentru a obtine un rezultat iti recomand o clinica specializata tongue